Земля

Піщані дюни можуть спілкуватися одна з одною

Піщані дюни можуть спілкуватися одна з одною, незважаючи на те, що вони не є живими істотами. До такого висновку прийшли вчені з Кембриджського університету, дослідження яких опубліковане в журналі Physical Review Letters.

Коли купи піску піддаються впливу вітру або потоків води, вони утворюють форму дюни і починають спадний рух. Піщані дюни, як в пустелях, так і на дні річок чи морів, рідко знаходяться в ізоляції — зазвичай вони розташовуються на рельєфі великою групою з декількох десятків або сотень дюн, які утворюють візерунки, відомі як дюнні поля.

Тепер дослідники виявили, що по мірі руху піщані дюни взаємодіють зі своїми сусідами і допомагають їм рухатися разом з напрямком вітру або течії води.

Використовуючи експериментальний «іподром» для дюн, дослідники помітили, що дві однакові дюни спочатку знаходяться близько одна до одної, але з часом вони все сильніше віддаляються одна від одної. Ця взаємодія контролюється турбулентними вихорами першої дюни, які відштовхують за напрямом вітру іншу дюну.

Це відкриття, йдеться в дослідженні, є ключовими для вивчення довгострокової міграції дюн, яка загрожує судноплавним каналам і посилює опустелювання територій.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button