Екологія

Плавучі сонячні панелі на Мальдівах

Тропічні острови можуть похвалитися чистим природним пейзажем, але їх джерела енергії не часто бувають настільки ж чистими.

Багато енерговитратних курортів на Мальдівах використовують для своїх потреб дизельне паливо, одне з головних джерел забруднення навколишнього середовища, в атмосферу потрапляють оксиди сірки, азоту, а також вуглеводні.

Swimsol, компанія з Австрії, що спеціалізується на сонячній енергії, працює над зміною цієї ситуації. Багато островів на Мальдівах крихітні – ви можете пройти деякі з них менше, ніж за 10 хвилин – для розташування будь-якої сонячної електростанції тут зовсім немає місця, але Swimsol вирішила проблему, звернувшись до моря.

На Мальдівах багато сонця, але не землі. Додатково завдання ускладнюється вагою сонячних панелей, адже тропічні будівлі не призначені для важкого обладнання.

«Але у нас є величезні атоли (кільцеподібний кораловий острів), приблизно 10-20 кілометрів в ширину. У нас є зовнішній риф навколо цього атолу і всередині цього зовнішнього рифу, місце схоже на озеро»,
– сказав Мартін Путчек (Martin Putschek), засновник і керуючий Swimsol. Після ділової поїздки на Мальдіви, до нього прийшла ідея розмістити сонячні панелі прямо на воді.

Системи SolarSea від Swimsol є реалізацією цієї ідеї, їх перша комерційна пілотна установка працює вже більше трьох років. Панелі сонячних батарей монтуються поверх запатентованої конструкції алюмінієвого сплаву, призначеної для роботи на воді.

Система, яка, за словами компанії, буде працювати 30 років і більше, може витримувати хвилі близько 1,8 метрів у висоту і вітри зі швидкістю близько 120 км на годину. Кожна платформа, розмір якої становить близько 14*14 метрів, може забезпечувати енергією близько 25 будинків.

Swimsol каже, що системи збираються так само просто, як і меблі IKEA, і три людини можуть зібрати одну платформу на пляжі протягом дня – для цього не потрібна зварка або важка техніка.

І, як виявляється, сонячні панелі, що дрейфують по морю, насправді більш продуктивні, ніж на суші, завдяки охолоджувальному ефекту води.

«Ми виміряли різницю температур між сонячними панелями на даху будівлі і плавучою структурою, які були встановлені дуже близько один до одного, під час обіду різниця температур становить 20 градусів»,
– сказав Путчек. Він зазначив, що можна отримати на 10% більше потужності від плавучих панелей, в залежності від часу доби.

Але виникає питання: чи впливають плавучі сонячні системи на морське життя? Путчек сказав, що панелі необхідно утримувати від коралових рифів, яким необхідне сонячне світло. На щастя, є водні частини з піщаним морським дном, де можна встановити сонячну енергію.

«Що стосується риби, їм це дійсно подобається. Їм подобається тінь і місця, де вони можуть сховатися. А на встановлених платформах навіть ростуть корали, що перетворює їх у штучні рифи».

В даний час Swimsol не продає плавучі системи, а тільки електрику, яку вони виробляють, і вона коштує дешевше, ніж дизель, навіть без субсидуючого урядом тарифу.

«У минулому році ми встановили близько мегавати. В цьому році ми, ймовірно, встановимо близько трьох або близько того, а з точки зору грошей – це від 3 до 6 мільйонів доларів»,
– сказав Путчик. Протягом двох місяців вони планують кампанію по збору коштів в Австрії та Німеччині і шукають стратегічного партнера для подальшого зростання та фінансування.

«Якщо ви встановите один кіловат сонячної системи, це чотири панелі, ви можете заощадити 400 літрів дизеля в рік. Таким чином, 100 кіловат будуть рівні 40 000 літрів; один мегават буде 400 000 літрів. Суть в тому, що для нас має сенс переходити на велике виробництво», – сказав Путчек.

«Ідея полягала б у тому, щоб встановити десятки мегават, тому що у нас є для цього місце і є в цьому необхідність. У 2014 році Мальдіви витратили одну п’яту свого валового внутрішнього продукту на паливо. Це означає, що з кожної години роботи 12 хвилин ви працюєте тільки для оплати дизеля.

Люди говорять про приливну енергію або енергію вітру, і це все добре, але це не працює в тропіках. У Карибському морі, так; там у вас є вітер. Але на Мальдівах чи в Сінгапурі вам не вистачає вітру, і у вас також немає великих хвиль. Тому з усіх видів поновлюваних джерел енергії ми вбираємо сонячну. Тому що у нас є багато сонця. У нас також багато моря. Ми просто з’єднюємо».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button