Всесвіт

По сусідству з нашою Галактикою спалахнуло ультраяскраве рентгенівське джерело

Спалах між двома сусідніми галактиками видав присутність ультраяркого рентгенівського джерела, одного з найближчих до нас.

По сусідству з Чумацьким Шляхом знаходиться пара карликових галактик — Велика і Мала Магелланові Хмари, які з’єднує потік газу — магелланів Міст. У 1993 році в ньому спалахнув і швидко згасло яскраве рентгенівське джерело RX J0209.6-7427. Виходячи з отриманих даних тоді було припущено, що RX J0209.6-7427 являє собою подвійну систему, що містить нейтронну зірку, а також зірку рідкісного Ве-класу, дуже гарячу і яка швидко обертається. Однак уточнити природу джерела не вдалося: з того часу вона ніяк себе не проявляла.

Наступний спалах трапився лише в листопаді 2019 року, і поміж її спостерігачів був перший індійський космічний телескоп AstroSat, запущений кількома роками раніше. Потужний інструмент здатний працювати в широкому діапазоні хвиль, включаючи м’які і жорсткі рентгенівські промені. AstroSat зареєстрував спалахи в діапазоні енергій від 0,3 до 80 Се*В з періодичністю близько 9,3 с. Про це Амар Део Чандра (Amar Deo Chandra) і його колеги розповідають в статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Спектральні характеристики RX J0209.6-7427 дозволяють віднести його до ультраяскравих рентгенівських джерел. Подібні об’єкти виглядають точковими, але під час спалахів випромінюють з яскравістю, порівнянної зі світінням цілих галактик. Природа цих джерел залишається в точності невідомою, хоча передбачається, що так можуть себе проявляти середніх розмірів чорні діри або нейтронні зірки, які активно поглинають сусідів і оточені щільним, швидкообертовим акреційним диском.

Автори відзначають, що активність RX J0209.6-7427 зростає. Це може свідчити про те, що його нейтронна зірка отримує додаткові кількості речовини і прискорює своє обертання. «Це всього лише восьме з відомих ультраяскравих рентгенівських джерел»,підкреслює Амар Део Чандра.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button