Всесвіт

Розкрито природу походження снігу на Плутоні

Міжнародна група вчених з’ясувала, з чого складається сніг на гірських схилах Плутона. Виявилося, він має природу, відмінну від земної.

Image by skeeze from Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications. У 2015 році космічний зонд New Horizons, що пролетів в 13 тисячах кілометрів від Плутона, сфотографував на схилах його найвищих гірських вершин білі плями. Спочатку вчені припускали, що це лід, однак остання робота показує, що там присутній і сніг.

Втім, як з’ясували планетологи, природа його зовсім інша, ніж на Землі. Він з’явився не в результаті охолодження потоків повітря, які піднімаються уздовж схилів гір у верхні шари атмосфери, а внаслідок великих скупчень метану на висоті кількох кілометрів від поверхні планети.

На Землі сніг конденсується на висоті, тому що під час висхідних рухів повітря розширюється і, таким чином, охолоджується. На Плутоні метановий лід утворюється на вершинах гір, коли вони досить високі, щоб досягти вищих рівнів атмосфери, які тепліші і багатші метаном / © phys.org

Щоб прийти до такого висновку, вчені вивчили ландшафт однієї з областей Плутона, розташованої на екваторі планети і порізаною великим числом кратерів і гір, – її називають регіоном Ктулху. Те, що схили гір покриті екзотичним метановим снігом, фахівці з’ясували, проаналізувавши, як поводиться метан в атмосфері карликової планети.

Було встановлено, що в районі екватора, на висоті двох-трьох кілометрів від поверхні Плутона, завдяки особливому руху вітрів в цій частині планети з парів метану утворюється сніговий покрив. Тут спостерігається процес, зворотний земному: внаслідок контакту холодної поверхні гір з теплими газами з високих шарів атмосфери (ці шари нагріті сонячними променями сильніше, ніж поверхня планети).

Раніше вчені не припускали можливість таких процесів. Тим часом навіть невеликі кількості снігу і льоду з метану підвищують відбивну здатність регіону Ктулху, тому температура в цьому місці знижується, а сніжний покрив формується більш стрімкими темпами. Це ж дослідження допомогло пояснити походження дивних гострих піків, виявлених на планеті. На думку тих же вчених, ці піки теж утворюються з метанового льоду.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button