Всесвіт

Подвійна зірка в 16 тис. світлових років від Землі веде себе дивно

Подвійна зірка AG Draconis, що знаходиться від нас приблизно в 16 000 світлових років, поводиться незвично, і вчені не знають, з чим це пов’язано.

Мова йде про систему AG Draconis. Вона складається з двох зірок: червоного гіганта і білого карлика. Вони знаходяться приблизно в 16 000 світлових років від Землі. Це велика відстань, так що детально розглянути їх досить важко, проте деякі подробиці про цю систему відомі.

Дві зірки, ймовірно, взаємодіють: речовина з поверхні великої холодної зірки переходить на поверхню гарячої і меншої. При цьому одного разу в 9-15 років, починаючи з 1890-х років, вони стають активними: проходять період в декілька років, коли один раз у рік стають набагато яскравіше в певних діапазонах, що відзначають земні телескопи. Зараз вони знаходяться в активному періоді: спалахи, що походять від них, були зареєстровані навесні 2015, 2016, 2017 і 2018 роках Вчені очікували, що черговий спалах відбудеться в квітні або травні поточного року (поки ще, однак, рано чекати досліджень на цю тему).

Втім, у новому дослідженні, препринт якого був розміщений на arXiv.org 10 травня, фахівці відзначили, що даний період активності AG Draconis дещо незвичайний, повідомляє LiveScience. У минулому активні періоди даної системи звичайно характеризувалися простим паттерном: перші кілька спалахів були «холодними» — температура білого карлика падала протягом кожної з цих подій, а такі ж спалахи — іноді — були «гарячими» (температура білого карлика зростала). Холодні спалахи при цьому були набагато яскравіше гарячих. (Дослідники припускають, що холодний спалах трапляється, коли білий карлик починає зростати (його найбільш далека область, схожа на атмосферу, зростає і стає водночас холодніше), при тому що в ході гарячих спалахів, які вивчені гірше, такого не відбувається.)

У новому циклі, який стартував через сім років після невеликого спалаху в 2008 році, відбуваються виключно гарячі спалахи.

«Така поведінка дуже незвично 130-річної історії спостережень за об’єктом», — відзначають дослідники.

З чим же у принципі пов’язані спалахи в AG Draconis? Точної відповіді у вчених поки немає. Згідно з популярною версією, коли гравітація білого карлика захоплює речовину від зірки-гіганта, формується «акреційний диск» — що складається з речовини, яка оточує білого карлика і в майбутньому впаде на його поверхню. При цьому даний диск, як передбачається, нестабільний, оскільки гігантська зірка «поставляє» то менше, то більше речовини. Іноді ж на поверхню білого карлика потрапляє занадто багато речовини, що у результаті призводить до викиду речовини в систему і формування на короткий термін гарячої оболонки навколо цієї зірки. З Землі все це теоретично могло бути спостерігатися як спалах в декількох діапазонах.

Еволюція ж AG Draconis, як відзначають дослідники, залишається відкритим питанням.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button