Всесвіт

Полярні сяйва в околицях північного полюса Сатурна

Астрономи за допомогою космічного телескопа НАСА/ЄКА Hubble («Хаббл») зробили серію вражаючих знімків, на яких відображені полярні сяйва в околицях північного полюса Сатурна. Ці спостереження були проведені в ультрафіолетовому діапазоні, і отримані в результаті знімки, які демонструють докладний вид північного полярного сяйва на Сатурні.

У 2017 р., протягом періоду тривалістю в сім місяців, космічний телескоп Hubble здійснював зйомку полярних сяйв над північним полюсом Сатурна за допомогою свого бортового спектрографа під назвою Space Telescope Imaging Spectrograph. Ці спостереження були проведені відповідно до і після літнього сонцестояння в північній півкулі Сатурна. У цей період були забезпечені найбільш зручні умови для спостереження полярних сяйв в північній півкулі планети за допомогою «Хаббла».

На Землі полярні сяйва в основному формуються під дією частинок, що вивергаються з поверхні Сонця у складі сонячного вітру. Коли цей потік електрично заряджених частинок підходить близько до нашої планети, він взаємодіє з магнітним полем, яке діє в якості гігантського «щита». І хоча цей «щит» в основному відхиляє частинки сонячного вітру, він також може затримувати невелику їх частину. Частинки, що утримуються в магнітосфері – області простору навколо Землі, в якій заряджені частинки зазнають вплив магнітного поля – можуть бути прискорені і рухатися вздовж ліній магнітного поля до магнітних полюсів планети. Там вони взаємодіють з атомами кисню та азоту у верхніх шарах атмосфери, створюючи мерехтливе, кольорове світіння в небі, спостережуване в приполярних областях земної кулі.

Однак полярні сяйва не є унікальним для Землі явищем. На інших планетах Сонячної системи також були зареєстровані полярні сяйва. Серед цих планет – чотири газових гіганта Сонячної системи: Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Оскільки в атмосферах цих планет домінує водень – а не азот і кисень, як в газовій оболонці Землі – то полярні сяйва при їх спостереженнях не можна побачити неозброєним оком – воно спостерігається в ультрафіолетовій області, в якій було отримано представлений тут знімок, зроблений за допомогою «Хаббла».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button