Технології

Поліція Дубая зловила вбивцю по електричній активності його мозку

Які тільки новини не приходить про дубайські екстренні служби – поліцейські в цьому місті їздять на суперкарах, а пожежники літають на реактивних ранцях. Але на цей раз правоохоронці в Дубаї продемонстрували справжній кіберпанк: вони розробили методику виявлення злочинця серед підозрюваних по електричній активності його мозку.

Як пише видання Gulf Today з посиланням на офіційних представників поліції емірату Дубай, технологія отримала назву «відбиток пам’яті» (Memory print). На практиці її вперше застосували в ході недавнього розслідування вбивства. У справі були присутні відразу кілька підозрюваних, які працювали на складі, де стався злочин.

Принципово методі простий. Підозрюваним демонструються зображення, в цьому випадку – фотографії. Велика частина з них схожа на пов’язані зі справою знімки, але насправді вони ніяк до нього не відносяться. Однак деякий відсоток зображень – свідоцтва з місця злочину або фотографії знаряддя вбивства.

Під час цього процесу на випробовуваних надіті датчики, що знімають електроенцефалограму (ЕЕГ). Якщо підозрюваний бачить пов’язане зі злочином зображення і електрична активність його мозку певним чином змінюється, значить, швидше за все, ця людина якимось чином сама пов’язана зі справою. У вищеописаному випадку таким чином виявили передбачуваного вбивцю. В ході подальшого допиту під враженням від фантастичної технології той одразу зізнався і надав поліцейським додаткові відомості про своє злодіяння.

Приклади хвилі P300, зафіксованої у різних здорових випробовуваних. Синя лінія – реакція на звичайне зображення, червона – на картинку-стимул, а чорна – різниця між показаннями. Добре видно, наскільки варіативна електрична активність мозку у різних людей / © Levi-Aharoni, Hadar, Wikipedia

Попри гадану простоту, щоб налагодити методику нейрофізіологам знадобився рік. Навіть найпрогресивніші способи неінвазивного вимірювання електричної активності мозку володіють недостатньою для таких сфер застосування чутливістю. Вченим доводиться розробляти різні хитрощі для виділення корисного сигналу з шумів і багаторазово перевіряти кожен результат.

У новинній замітці міститься мало деталей про те, як саме влаштована ця технологія «відбитка пам’яті». Згадується лише, що в її основі лежить реєстрація хвилі P300. Це викликаний потенціал, тобто така зміна електричної активності мозку, яка прямо пов’язана з певною подією. Саме P300 – викликається когнітивною діяльністю, коли людина приймає рішення, оцінює що-небудь або проводить категоризацію об’єктів.

Викликаний потенціал P300 відомий з середини XX століття і вчені давно вивчають способи використовувати його. Він широко застосовується в простих інтерфейсах мозок-комп’ютер, а також проводилися спроби створити на основі його фіксації поліграфи (детектори брехні). А ось в криміналістиці P300 широко поки не використовував ніхто, так що в цьому сенсі дубайські поліцейські – першопрохідці.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button