Всесвіт

Супутники Юпітера можуть зігрівати один одного

Новий аналіз найбільших супутників Юпітера передбачає дивовижне джерело тепла: тепло один від одного.

Вважається, що три з чотирьох найбільших супутників газового гіганта: Ганімед, Калісто і Європа містять океани рідкої води під своїми крижаними оболонками. Четвертий, вулканічний супутник Іо, може містити внутрішній океан магми.

Одне з основних пояснень того, як ці маленькі світи залишаються досить теплими, щоб утримувати рідку воду або магму, — це гравітаційне перемішування або приливні сили, що виходять від їх гігантського планетарного господаря. Величезна маса Юпітера розтягує і здавлює супутники, що обертаються по орбіті, що створює тертя і виділяє тепло.

Масштабний погляд на супутник Іо

Але жодне дослідження всерйоз не розглядало, скільки тепла супутники можуть отримати від гравітаційного стиснення один одного.

«Оскільки супутники набагато менше Юпітера, можна подумати, що в основному припливи, спричинені Іо на Європі настільки малі, що про них навіть не варто думати», — говорить планетолог Хеміш Хей з Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія.

Разом з планетологами Ентоні Трін і Ісаму Мацуямою, обидва з Університету Арізони в Тусоні, Хей вирахував розмір припливів, які супутники Юпітера піднімають в океанах один одного.

Дослідники виявили, що значення припливів залежить від товщини океану. Але з океаном правильного розміру сусідні супутники можуть штовхати один на одного приливні хвилі з відповідною частотою для створення резонансу. За словами Хей, це схоже на розгойдування ніг на гойдалках або синхронні кроки, які змушують гойдатися міст.

 

«Коли ви потрапляєте в один з цих резонансів, ці приливні хвилі починають рости», — говорить він.
Дослідники підрахували, що потім ці хвилі будуть реагувати на внутрішню частину супутника і виділяти тепло завдяки тертю. Якщо відповідні умови, тепло від приливних хвиль може перевищувати тепло від Юпітера.

Команда виявила, що найбільший ефект мають між собою супутники Іо і Європа.

«Практично всі нехтували ефектами двох супутників», — говорить планетолог Синтія Філліпс з Лабораторії реактивного руху NASA, яка не брала участі у новій роботі. «Я була просто вражена… кількістю тепла, яке супутники можуть давати один одному», — говорить вона.

Додаткове вливання енергії в океан Європи може бути гарною новиною для можливості появи інопланетного життя. Підземний океан Європи вважається одним з кращих місць в Сонячній системі для пошуку позаземного життя.

«Але все живе потребує паливо, а Сонце занадто далеко, щоб бути корисним», говорить Філіпс. «Ви повинні знайти інші джерела енергії», — говорить вона. «Будь-який вид енергії тертя або нагрівання дійсно важливий для життя».

Натхнення: v-kosmose.com

Кнопка «Наверх»