Екологія

Потепління знищить північноєвропейські ліси, але не безпосередньо

Зміни клімату небезпечні тим, що всі їх наслідки прорахувати важко, особливо неочевидні, на перший погляд. Про одну з маловідомих широкому колу людей прийдешніх проблем попередили європейські вчені. З кожним роком через глобальне потепління ареал жуків-шкідників зміщується все північніше, а чисельність комах збільшується.

Кілька молодих і здорових дерев – все, що залишилося від невеликого лісу біля села Кумпу в Фінляндії після навали великого ялинового короїда / ©Natural Resources Institute Finland, Phys.org

Великий ялиновий короїд, він же короїд-друкар (Ips typographus) — добре вивчена комаха, яка поширена в хвойних лісах Євразії. Цей жук більшу частину свого життєвого циклу проводить в деревині, прогризаючи під корою ялин довгі ходи. Попутно личинки і лялечки комахи порушують рух поживних речовин по стовбуру вгору, що провокує загибель рослини.

У нормі короїди-друкарі селяться на хворих або зовсім мертвих деревах. Однак, якщо рік особливо сухий і теплий, жуки встигають за сезон вивести вдвічі більше потомства, та й виживаність личинок краще. Виходить, до статевозрілого віку на наступний рік доростає аномально високе число комах. Тоді вони починають атакувати не тільки ослаблі рослини, але і цілком здорові: конкуренція за їжу висока, доводиться братися за важку здобич.

У Північній Європі зростання кількості великих ялинових короїдів фіксують безперервно з 2018 року, а тепле літо 2021-го обернулося практично катастрофічною ситуацією через сезон. Хоча ситуація поки під контролем, фінські фахівці в області природних ресурсів попереджають: в майбутньому епідемія захопить всі північноєвропейські хвойні ліси.

Пошкоджена короїдом-друкарем деревина зі знятою корою / ©T?nu Pani, Wikimedia

Як розповів Маркус Мелін (Markus Melin) в інтерв’ю AFP, сформувалася петля зворотного зв’язку. Тепле і сухе літо призводить до плодючості жуків, м’які зими бережуть їх лялечки, а на наступний рік почали розмножуватися комахи, які виробляють ще більше потомства. І ця хвиля шкідників плавно рухається все північніше і північніше. Якщо в минулі десятиліття на півдні Фінляндії короїди-друкарі зустрічалися рідко, то з 2018 року вони стали постійною загрозою хвойним лісам.

Існують заходи захисту від короїдів-друкарів, але вони вимагають постійного догляду за лісами. Необхідно усувати хворі, ослаблі і померлі дерева, причому робиться це до початку сезону розмноження жуків. Після його початку потрібно зачищати від кори ті рослини, що вже мають сліди заселення шкідниками — так порушується їх життєвий цикл, і личинки гинуть. Нарешті, приманки добре працюють, тобто спеціально розкладені мертві дерева, які спалюються після зараження жуками.

Все це легко виконати, якщо існують розвинена система моніторингу лісового господарства і лісництво. Навіть при наявності таких служб, як відзначають фінські вчені, в якийсь момент число жуків перевищить всі розумні межі, і хвоя ризикує вимерти.

Варто відзначити, що північноєвропейські ліси, швидше за все, дійсно вимруть в своєму нинішньому ареалі і в результаті глобального потепління змістяться північніше, де зараз і зовсім тундра. Цей процес добре відомий по глобальних змін клімату, що раніше відбувалися на Землі. Короїди теж переселяться північніше, де річні температури обмежать їх розмноження до колишніх значень. А Фінляндію та інші країни Північної Європи займуть змішані або листяні ліси.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button