Всесвіт

Потужний радіотелескоп знайшов найслабшу радіогалактику (фото)

Нещодавно група астрономів виявила далеку галактику. Вона – найслабша з коли-небудь виявлених радіовипромінювальних об’єктів.

Відкриття найслабшої радіогалактики – частина дослідження спадщини VLA Frontier Fields, проведеного астрономом NRAO Еріком Мерфі. Воно стало можливими завдяки радіотелескопам і гравітаційним лінзам.

Далекі скупчення галактик використовувалися астрономами як природних лінз для ретельного вивчення найбільш віддалених об’єктів. Скупчення виступили в якості гравітаційних лінз, щоб згинати й збільшувати світло і радіохвилі. Таким чином вони допомогли найчутливішим радіоприймачам у світі – радіотелескопам. Вони здатні виявляти дуже слабкі пучки випромінювання об’єктів у найвіддаленіших куточках Всесвіту.

На фотографії вище радіозображення VLA накладено на зображення у видимому світлі, отримане космічним телескопом Хаббла. Видатні червоно-помаранчеві об’єкти – це радіо-реліквії (великі структури, можливо, викликані ударними хвилями) – всередині скупчення галактик на передньому плані. Галактичний кластер MACSJ0717.5 + 3745 знаходиться на відстані понад 5 млрд світлових років від Землі.

Докладні спостереження VLA показали, що багато галактик на цьому зображенні випромінюють радіохвилі на додаток до видимого світла. Одна з них знаходиться на відстані понад 8 млрд світлових років. Її світло і радіохвилі спотворені гравітаційним лінзувальним ефектом проміжного скупчення.

За словами астрономів, радіозображення цієї далекої галактики, яка отримала назву VLAHFF-J071736.66 + 374506.4, збільшено гравітаційною лінзою більш ніж в 6 разів. Саме воно і дозволило VLA виявити його.

«Це, ймовірно, найслабший з коли-небудь виявлених радіовипромінювальних об’єктів, – заявив Ян Хейвуд з Оксфордського університету у Великобританії. – Саме тому ми хочемо використовувати ці скупчення галактик в якості потужних космічних лінз, щоб більше дізнатися про об’єкти, що стоять за ними ».

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button