Здоров'я

Правда і міфи про вітаміни

Що краще: таблетка мультивітамінного комплексу або тарілка салату? Чи засвоюються організмом взагалі ці синтетичні вітаміни? Чи можна «навітамінізовуватися» влітку і восени взапас, щоб на всю зиму вистачило? Ми звернулися до медиків і тепер ділимося з тобою новинами!

27-08-15-foto-600x480-1

Міф № 1: Синтетичні вітаміни відрізняються від «натуральних»

Забобон, що виник на зорі фармацевтичної промисловості, коли технології були, м’яко кажучи, недосконалі. Сьогодні синтезовані вітаміни повністю, тобто абсолютно, тобто до молекули ідентичні «живим» природним вітамінам. Це одні й ті ж хімічні сполуки, що володіють однаковою активністю. Більше того: синтетичні вітаміни часто отримують з природних джерел: вітамін Р – з чорноплідної горобини, В12 і В2 синтезують мікроорганізми, як і в природі, а вітамін С виділяють з природного цукру.

Міф № 2: Чим ковтати таблетки, краще побільше овочів і фруктів їсти

Ні, ми тільки ЗА велику кількість овочів і фруктів у твоєму раціоні! Але тільки якщо ти витратиш деякий час і вивчиш, який вітамін як засвоюється. Тому що, навіть з’ївши півкіло морквини, ти не отримаєш і дещиці вітаміну А. Він жиророзчинний, і без жирів в шлунку просто виводиться з організму. А вітамін РР, що міститься, наприклад, в кукурудзі, в природному вигляді взагалі не засвоюється, хоч поглинай плоди «цариці полів» з ранку до ночі. І таких нюансів маса!

Міф № 3: Я відмінно себе почуваю, значить, вітамінів мені вистачає

Дослідження, проведені лабораторією вітамінів і мінеральних речовин Інституту харчування Російської академії медичних наук, показали приголомшуючі результати: дефіцит вітаміну С виявлено у 70% людей, у 80% в організмі бракує вітамінів групи В, причому якщо взяти окремо статистику по вітаміну В6, то його брак показали аналізи ВСІХ піддослідних. І не дивно! Наприклад, щоб отримати необхідну добову норму вітаміну В1, потрібно з’їдати майже кілограм зернового хліба чи кілограм пісного м’яса. Слабо?

Міф № 4: Постійний прийом вітамінів викличе звикання до них

Ну-у-у, так. Так само як постійний прийом їжі викликає звикання і відчуття голоду при її відсутності. А ще у тебе серйозна залежність від води і повітря. При розумному вживанні вітамінів вони фізично не можуть викликати звикання, так як є природними для організму речовинами. Це не ліки, що не чужорідні сполуки і не наркотики.

Міф № 5: Вітаміни та мінеральні елементи перешкоджають засвоєнню один одного

Виробники вітамінних комплексів для роздільного прийому доклали багато зусиль на просування цього міфу. Але трохи злукавили при проведенні експериментів: скажімо, при доказі того, що вітамін С заважає засвоюватися вітаміну В12, вітаміну В12 брали стандартну денну дозу, а вітаміну С – десятикратну.

Міф № 6: Гіпервітаміноз – серйозний ризик!

Щоб заробити гіпервітаміноз, треба докласти масу зусиль. Наприклад, в 5-10 разів перевищувати денну норму споживання вітамінів. Скажімо, випивати по пляшці сиропу з шипшиною, заїдати кілограмом лимонів, а поверх «полірувати» прийомом аскорбінки. До речі, накопичуватися в організмі можуть тільки жиророзчинні вітаміни: А, Е, D, K і F. Переїсти їх до серйозних ускладнень – завдання не з простих, повір. А от нестача позначиться на здоров’ї набагато серйозніше.

Міф № 7: При термообробці всі вітаміни руйнуються

Це стосується тільки вітаміну С, та й то не зовсім коректно: вітамін С взагалі найбільш нестійкий, така собі ніжна фіалка! Його губить буквально все: холодна вода, варіння, смаження, тушкування, повторний розігрів, лужне середовище, зберігання в металевому посуді і навіть просто зіткнення з повітрям. Так що не сподівайся на овочі та фрукти. Сироп шипшини надійніше. Тільки бережіть його в темному сухому місці і не переохолоджувати. Інші вітаміни при тепловій обробці практично не страждають.

Міф № 8: Вітаміни вбивають

Сподіваємося, ти зараз розсміявся, але цю «сенсацію» цілком серйозно обговорювали люди, які невірно витлумачили результати досліджень шведських статистичних інститутів. Ті нібито з’ясували, літні люди, які брали вітамін вмирали частіше, ніж які не брали. Насправді в дослідженні говорилося про те, що літні люди, які важко хворіють частіше приймають вітаміни, ніж почувають себе добре, оскільки людям (не тільки в Швеції, до речі) властиво не робити нічого, поки не грянув грім. Ось така зовсім тривіальна новина стала сенсацією в чиїхось умілих руках. Не вір дурницям!

Міф № 9: В кінці літа і початку осені треба «навітамінізіроваться» на всю зиму

На жаль і ах: навіть після прийому ударної дози вітаміну його кількість в організмі приходить до середнього через добу максимум. Так що якщо зараз ти давишся черговим яблуком в надії на те, що в затхлий листопад вітамін С захистить тебе від застуди – не муч себе.

Міф № 10: Вітаміни можна вибрати самостійно

Не зовсім міф, але все ж. Чи не буде великої шкоди, якщо ти навмання вибереш вітамінний комплекс і почнеш приймати його по інструкції. Але досвід показує, що істотних змін в самопочутті це не приносить. Так що якщо ти хочеш справді помітного ефекту, краще звернутися до лікаря і здати аналізи, щоб з’ясувати, чого саме тобі не вистачає для повного щастя. Будь здоров!

Натхнення: headinsider.net


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments