Людина

Собаки корисні для здоров’я своїх господарів

Спостереження за життям британських собаківників підтвердили популярне уявлення про те, що “кращі друзі людини” змушують нас вести набагато більш активний спосіб життя. Це повинно захищати власників тварин від хвороб серця і судин і ожиріння, пишуть вчені в журналі Scientific Reports.

“Ми не говоримо, що всім людям обов’язково потрібно завести собаку заради того, щоб стати здоровими, особливо якщо людина не готова доглядати за твариною. Скоріше, наші дані вказують на те, що владі міст варто створювати середовище для зручних прогулянок із собаками, які стимулювали їх власників проводити більше часу на вулиці”, — відзначають дослідники.

Собаки довгий час вважалися своєрідними “машинами Павлова” – по суті, біороботами, головна мета яких полягає в пошуку їжі і розмноження. Власник у такому випадку виступає для них своєрідною годівницею, а не іншою живою істотою. Відносно недавно ці уявлення почали піддаватися критиці, і багато психологів і біологів вважають, що спілкування з людиною саме по собі грає важливу роль в житті собак.

Справедливо і зворотне. Вчені та медики досить давно почали помічати, що спілкування з домашніми тваринами покращує самопочуття людей та їх здоров’я, в тому числі знижуючи ймовірність розвитку алергії. Британські лікарі нещодавно виявили, що поява вихованця в прямому сенсі продовжує життя самотнім літнім людям, змушуючи їх активно рухатися і насичуючи їх життя позитивними емоціями.

Керрі Вестгарт (Carri Westgarth) з Ліверпульського університету (Велика Британія) та її колеги зацікавилися цією теорією і вирішили перевірити, чи дійсно собаки підвищують загальний рівень фізичної активності їхніх власників.

Річ у тому, що багато вчених підозрюють, що поява вихованців у сім’ї веде не до того, що їх власник починає більше рухатися, а до своєрідних перестановок в їх “бюджет фізичної активності”. Інакше кажучи, собаківники можуть “компенсувати” підвищене навантаження тим, що вони витрачають менше енергії на інші види діяльності.

Британські та австралійські медики показали, що це не так, спостерігаючи за поведінкою двох сотень власників собак і чотирьох сотень їх родичів, які не мають вихованців, та живуть в одному з невеликих містечок в графстві Чешир на півдні Англії.

Вчені видали всім своїм підопічним браслети-акселерометри, постійно спостерігали за їх рівнем фізичної активності, і попросили їх регулярно розповідати про те, чим вони займалися і що робили їхні діти й домочадці.

Як показали ці спостереження, собаки дійсно змушували своїх власників вести більш активний спосіб життя. У середньому, вони проводили на вулиці мінімум чотири години щотижня, вигулюючи вихованців або займаючись іншими речами.

Для порівняння, британські медичні служби рекомендують витрачати приблизно дві години в тиждень на прогулянки, що виконували далеко не всі люди, у яких собаки були відсутні. З іншого боку, дві третини собаківників переступали через цю планку, просто вигулюючи тварин.

Що цікаво, цей “оздоровчий ефект був помітно сильніше у Великобританії, ніж у США або Австралії, де нещодавно вчені провели схожі спостереження. Вестгарт і її колеги пов’язують це з холодним кліматом Британії, що не дозволяє тримати собаку на вулиці, як це роблять американці та австралійці.

В результаті цього приблизно 90% англійців були змушені вигулювати своїх вихованців, тоді як це робила лише половина їх візаві з-за океану, що могло знижувати “середню” користь від появи чотириногого члена сім’ї. Щось схоже має відбуватися і в інших південних і північних країнах, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button