Здоров'я

Пташиний грип залишається загрозою для людства

Пташиний грип залишається загрозою для людстваТрагічний випадок в Канаді, коли житель Північної Америки помер після повернення з Китаю, демонструє, яку небезпеку становить пташиний грип. Вірус успішно «маскується», викликаючи різні симптоми, які лікарі помилково приписують іншим захворюванням.

Вірус пташиного грипу H5N1 легко досяг Північної Америки, на щастя він не викликав масштабної епідемії, але продемонстрував, як легко смертельний вірус може «перескакувати» з континенту на континент.

Канадська влада оголосила, що наприкінці грудня здорова доросла мешканка канадського міста Альберта відвідала Пекін. Вже під час авіарейсу назад вона відчула нездужання, а на початку січня, через кілька днів після візиту до Пекіна, померла в лікарні. Треба відзначити, що пацієнтка була молода і працювала медичним працівником у лікарні Red Deer, тобто напевно була щеплена від грипу.

На щастя, поки H5N1 погано поширюється серед людей. Жоден з відомих тісних контактів канадської пацієнтки не привів до зараження третіх осіб, а значить інфекція далі не пошириться, хоча деяких пасажирів нещасливого авіарейсу ще шукають. Даний випадок вказує на те, що незважаючи на всі обережності, вірус грипу як і раніше вільно переміщається між країнами.

Більш того, за словами медиків, – це диво, що взагалі вдалося поставити діагноз, пов’язаний з пташиним грипом. Пацієнтка прохворіла 4 дні, і в неї була лихоманка, головний біль, слабкість, але були відсутні респіраторні симптоми, характерні для грипу (наприклад кашель). Лікарі спочатку підозрювали енцефаліт, або запалення мозку, а вірус H5N1 був виявлений тільки після смерті.

Ця здатність «маскуватися» – найнебезпечніша властивість пташиного грипу. Так, в 2005 році двоє в’єтнамських дітей також померли від пташиного грипу, в той час як лікарі лікували їх від енцефаліту.

Таким чином, епідеміологи стурбовані тим, що багато випадків H5N1 залишаються невідомими, і насправді вірус більш поширений, ніж вважається.

Це може вирішити головну загадку H5N1. Справа в тому, що в дослідженні 2012 року, вчені прийшли до висновку, що авіапасажири є одними з основних переносників вірусу грипу, тобто зараження в літаку є звичайною справою. Тим не менш, до цих пір не був відомий жоден випадок зараження або перенесення H5N1 в літаку. Автор дослідження Дерек Сміт з Кембріджського університету припустив, що пташиний грип в літаку зустрічається дуже рідко тому, що його носії зазвичай дуже бідні.

Проте, випадок з канадською пацієнткою показує, що швидше за все попередні авіапасажири з H5N1 попросту не підозрювали, що у них пташиний грип. Справа в тому, що центри з контролю і профілактики захворювань і Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують тестування на H5N1 тільки у пацієнтів з респіраторними симптомами, такими як пневмонія. Головний біль і слабкість не належать до таких симптомів, а значить далеко не всі випадки інфікування і смерті від H5N1 стають відомі.

Водночас пташиний грип залишається надзвичайно небезпечним захворюванням. Заражені птахи викликають важку хворобу: з 648 відомих випадків захворювання людей 384 призвели до смерті. На щастя, поки люди практично ніколи не передають вірус H5N1 один одному, і епідемія зазвичай зупиняється після масового винищення птахів.

H5N1 вперше потрапив у заголовки газет в 1997 році, коли він вперше вразив птахів і людей в Китаї. Другий спалах трапився з 2004 по 2007 рік, коли H5N1 мігрував в Азію, Європу та Африку. Тоді він привернув увагу громадськості, але потім епідемія закінчилася, і ажіотаж затих.

Проте, вірус раніше поширений серед птахів в Китаї, Бангладеш, Єгипті, Індії, Індонезії та В’єтнамі, іноді «захоплює» і сусідні країни, як наприклад торік Камбоджу.

Канадська пацієнтка відвідала тільки Пекін і не була на птахофабриках або ринках. Швидше за все, вона все ж заразилася не від людини, а від птиці. Деякі пернаті можуть хворіти на грип безсимптомно, наприклад качки, і передавати вірус іншим птахам. Також вірус може міститися і в м’ясі птиці.

Поки вірус H5N1 не становить серйозної загрози з точки зору глобальної епідемії. Пташиний грип погано передається між людьми, що є єдиним бар’єром на шляху пандемії. Однак, в 2011 році голландські вчені продемонстрували, яким чином за допомогою всього 5 мутацій вірус може перетворитися на смертельний штам, який легко передається від людини до людини. Кожен минулий рік і кожен випадок зараження людини збільшують шанси того, що вірус придбає ці мутації. Враховуючи високу летальність H5N1, цю небезпеку не можна недооцінювати.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button