Здоров'я

Сезон втоми: чому весною не вистачає сил

Дивно, але факт — з приходом весни багато людей починають відчувати незрозумілу втому. Здавалося б, довгоочікуване тепло і сонце повинні сприяти підвищенню активності, однак насправді часто буває навпаки — саме весна стає провокуючим фактором для занепаду сил або астенічного синдрому.

Астенія, або астенічний синдром — хворобливий стан, який характеризується загальною слабкістю, підвищеною нервовою збудливістю, перепадами настрою і сильною втомою навіть при виконанні звичної роботи. Діагноз астенії встановлюють за сукупністю ознак, проте головним критерієм є те, що втома не проходить після відпочинку.

Чому виникає астенія?

Враховуючи сучасний ритм життя, можна визнати, що від астенії не застрахований ніхто. Надмірні навантаження на роботі, нервове перенапруження, неправильно організований режим праці і відпочинку, ось лише деякі причини розвитку астенічного синдрому. Навесні астенія зустрічається частіше тому, що накопичується за зиму нестачі вітамінів, а по-друге через часті сезонні простудні захворювання, які тягнуть за собою шлейф постінфекційної слабкості. Крім того, зміна сезонів є певною мірою стресом для організму, на який він так само реагує занепадом сил.

Причини астенії добре зрозумілі при класифікації цього стану. Лікарі виділяють три основні типи астенічного синдрому:

  • Реактивна астенія, тобто астенія, що виникає як реакція на підвищені навантаження. Цей тип хвороби розвивається після тривалого фізичного або розумового перенапруження. Реактивній астенії схильні офісні працівники в період здачі звітів, студенти під час здачі іспитів, лікарі чи вчителі перевантажені роботою.
  • Вторинна астенія. Синдром, який виникає після перенесеного соматичного захворювання. Вторинна астенія часто супроводжує хвороби печінки, ендокринну і неврологічну патологію. Як вже згадувалося, загальна слабкість, підвищена стомлюваність часто виникає після ГРВІ та грипу.
  • Неврастенія або функціональна астенія — сильна слабкість і втома, яка виникає без видимих причин і триває як мінімум півроку. Неврастенія зустрічається і у чоловіків і жінок, але схильні їй більше представниці слабкої статі.

Чим лікувати весняну астенію?

Враховуючи, що астенія може бути єдиною ознакою якого-небудь прихованого захворювання, почати все ж слід з візиту до лікаря, а вже підтвердивши відсутність соматичної патології братися за лікування.

Традиційно лікування астенії починають з рекомендацій щодо зміни способу життя, відновлення нормального режиму відпочинку, зниження навантажень. З іншого боку, якщо б у людини була можливість більше відпочивати і не перевантажуватися, можливо і астенія ніколи б не трапилася. Так що в більшості випадків не обійтися без призначення лікарських засобів.

Враховуючи різнобічну симптоматику астенічного синдрому (крім слабкості і емоційних перепадів можна відзначити тривожність, розгубленість, проблеми зі сном і пам’яттю, головні болі) для лікування застосовують різноманітні групи лікарських препаратів. Найчастіше це вітаміни, адаптогени, загальнотонізуючі засоби.

Останнім часом в комплексній терапії астенічного синдрому все частіше використовують препарати — нейропротектори.

 

Нейропротектори — група препаратів, які збільшують стійкість головного мозку до надмірних навантажень. Ці препарати допомагають активізувати функції мозку, поліпшують пам’ять, стимулюють розумову діяльність.

Для лікування астенії застосовують кілька основних нейропротекторів.

Гліатилін. Ноотропний препарат, що містить у своєму складі вітамін В4 — холін. Гліатилін випускається в розчинах для ін’єкцій і в капсулах. При цьому капсулу слід приймати 3 рази в день, що не дуже зручно для людей, ведучих активний спосіб життя. Крім того, курс прийому розрахований на місяць, але в упаковуванні препарату всього 14 капсул, так що для повноцінного лікування буде потрібно кілька разів навідатися в аптеку.

Цераксон. Активна речовина препарату — цитиколін, є проміжним елементом у синтезі структурних компонентів клітинних мембран. Цитиколін має широкий спектр дій — сприяє відновленню пошкоджених мембран клітин, запобігає їх загибелі. При астенії цитиколін ефективний у лікуванні когнітивних розладів, таких як погіршення пам’яті, безініціативність, труднощі при виконанні повсякденних дій, а також підвищує рівень уваги та свідомості.

Рекогнан. Ще один сучасний нейропротективний препарат з активною речовиною цитиколін. Дослідження показали, що крім зміцнення мембран нейронів, цитиколін сприяє підвищенню щільності дофамінових і ацетилхолінових рецепторів. У цьому зв’язку Рекогнан застосовують не тільки як засіб терапії різних захворювань, але і як препарат, що сприяє поліпшенню когнітивних функцій і психоемоційного стану. Як і попередній препарат, Рекогнан є фізіологічним нейропротектором, оскільки активна речовина препарату схожа за будовою з речовинами — структурними одиницями нервової тканини людини, у зв’язку з чим Рекогнан добре переноситься.

Особливо слід відзначити зручну форму випуску препарату Рекогнан — розчин для прийому всередину в пакетиках. Для поліпшення стану достатньо одного пакетика в день, оскільки в ньому міститься рекомендована добова доза діючої речовини. Дія помітно через 2 тижні прийому, ефект зберігається або наростає до закінчення терапії. Рекомендовано застосовувати не менше 1 місяця.

Від весняної астенії не застрахований ніхто, але правильно підібране комплексне лікування з одним з препаратів-нейропротекторів, може полегшити симптоми і повернути радість активного життя без втоми.

Натхнення: www.medpulse.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button