Головна / Земля / У Китаї виявлений новий вірус, який можуть передавати кліщі

У Китаї виявлений новий вірус, який можуть передавати кліщі

Вчені виявили новий вірус, що заражає жителів і гостей Піднебесної. Як припускають дослідники, його можуть переносити кліщі.

Фахівці охрестили вірус Alongshan за назвою міста на північному сході Китаю, де він був вперше виявлений.

На сьогодні випадки зараження зафіксовані тільки на півночі-сході країни, проте вірус може бути поширений на більшій території, припускають експерти.

Вперше його виявили у 42-річного фермера, симптомами хвороби якого стали лихоманка, головний біль і нудота. Пацієнт відвідав лікарню в районі Внутрішня Монголія в квітні 2017 року. Чоловік також повідомив про те, що його нещодавно вкусив кліщ.

Спочатку медики вирішили, що фермер заразився вірусом кліщового енцефаліту, який також передається кліщами. Нагадаємо, що ці істоти є переносниками багатьох небезпечних інфекційних захворювань, наприклад, кліщового бореліозу, ерліхіозу, геморагічна лихоманка Крим-Конго та інших.

Однак аналізи фермера не показали наявності у нього вірусу кліщового енцефаліту. Тоді медики почали шукати інші причини недуги. Подальші дослідження показали, що пацієнт був інфікований вірусом, який генетично відрізняється від інших відомих вірусів.

Потім дослідники почали вивчати зразки крові інших пацієнтів, які відвідали лікарні і повідомили про аналогічні симптоми при укусах кліщів. Як правило, у постраждалих виникали пропасниця, головний біль, почуття втоми, нудота, висип, а в деяких випадках хворі навіть впадали в кому.

86 пацієнтів з 374 осіб, які відвідали лікарню протягом наступних п’яти місяців підходили під зазначені вище критерії, і, як з’ясували вчені, всі вони були інфіковані вірусом Alongshan. Примітно, що всі постраждалі були фермерами або працівниками лісового господарства.

Що ж стосується лікування, то всі 86 пацієнтів приймали комбінації противірусних та інших препаратів, залежно від тяжкості симптомів. Їх симптоми зникли через 6-8 днів терапії. Постраждалі провели в середньому 10-14 днів у лікарні, і всі вони кінець кінцем одужали. Але, що найважливіше, у людей не виникло будь-яких довгострокових ускладнень.

В рамках нещодавньої роботи фахівці також вивчили кліщів і комарів, спійманих в регіоні, де поширився вірус. Виявилося, що патоген переносять істоти обох типів.

Як підозрюють дослідники, вірус передається тайговим кліщем, який зустрічається в деяких регіонах Східної Європи і Азії, включаючи Китай, Корею, Японію, Монголії та Росії. Втім, поки що вони не можуть довести, що саме цей кліщ є переносником хвороби. Також не можна виключити того, що справжніми винуватцями спалаху є комарі.

В Китае обнаружен новый вирус, который могут передавать клещи
Зображення, що показує частинки вірусу Alongshan (на них вказують стрілки).
Фото The New England Journal of Medicine, 2019.

Додамо, що вчені з’ясували: вірус Alongshan належить до сімейства вірусів під назвою Flaviviridae, яке містить відомий вірус кліщового енцефаліту, а також віруси, які переносяться комарами, наприклад, лихоманку денге, вірус Західного Нілу і вірус Зіку.

Як пишуть автори роботи у статті, опублікованій у виданні New England Journal of Medicine, їх результати свідчать про те, що вірус Alongshan може бути причиною раніше невідомого гарячкового захворювання.

Вони також визнають необхідність додаткових досліджень, які допоможуть з’ясувати, наскільки поширена ця недуга і де можуть зустрічатися його переносники.

На закінчення нагадаємо ряд нехитрих правил, що допоможуть не стати жертвою кліщів. По-перше, від вірусного енцефаліту рятують вакцини. Щеплення можна зробити в поліклініках.

Також необхідно пам’ятати, що щеплення потрібно робити завчасно, а для формування стійкого імунітету — протягом декількох років і зі строго визначеними інтервалами.

На жаль, вакцини від бореліозу в арсеналі медиків немає. Тому, перебуваючи на природі, на дачі або в парку необхідно використовувати головний убір, частіше оглядати одяг на предмет кліщів (приблизно раз на півгодини). У зонах розповсюдження кліщів не можна лягати на траву або сидіти на ній. Ці комахи живуть у траві або на дрібних чагарниках.

Якщо ж кліща все ж вдалося вкусити людину, то для його зняття краще відправитися в травмпункт до фахівців. Після цього кліща необхідно здати на дослідження для прийняття подальших заходів щодо профілактики захворювань, які він переносить.