Земля

Розкрито секрет неймовірно гострого зору павуків

Вчені виявили, що у павуків-стрибунів зір у молодих і дорослих особин практично ідентичний. І все б нічого, та тільки юні павуки майже в 100 разів менше своїх дорослих родичів!

У новонароджених павуків, як і у дорослих, 4 пари очей і однакова кількість фоторецепторів. Різниця, однак, полягає зовсім не в кількості, а в розмірі: оскільки молоді особини набагато менше дорослих, то і рецептори у них менше, та ще й «упаковані» куди більш щільно. Це допомагає пояснити, чому зовсім маленькі стрибаючі павуки (Phidippus audax) можуть вистежувати і ловити здобич так само ефективно, як і більш зрілі представники виду.

Команда дослідників вирішила цю головоломку, створивши спеціальний мікроофтальмоскоп — мало чим відрізняється від інструменту, використовуваного очними лікарями, — щоб вивчити зір стрибаючих павуків. Знадобилися роки, щоб здійснити це, але у результаті вчені отримали безпрецедентний погляд на те, як всі вісім очей павука розвивалися з народження.

Раскрыт секрет невероятно острого зрения пауков
Дорослий павук і його дитинча

Було виявлено, що у павуків в очах ті ж 8000 фоторецепторів, що і у дорослих, але меншого розміру. Багато з клітинок також мають форму циліндрів, щоб можна було втиснути якомога більшу їх кількість в око і при цьому зберегти здатність розрізняти об’єкти на відстані. Біолог Джон Томас Готі з Університету Піттсбурга каже, що людським дітям потрібно 3-5 років, щоб їхні очі досягли гостроти очей дорослих. А ось молоді особини бачать так само добре, як їх батьки, тільки вилупившись з гнізда.

Крім того, добре помітно, що з народження очі павуків набагато більше інших органів, якщо порівнювати пропорції — все тому, що вони не надто інтенсивно ростуть і з віком, коли головний відділ збільшується, стають павуку «в самий раз». Однак відмінність все ж є: наприклад, молоді павуки бачать у темряві гірше за дорослих, тому що в їх очі потрапляє менше світла. Тому вони трохи незграбні в рухах, хоч і можуть самі добувати собі їжу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button