Людина

Розвиток мозку людини – симфонія в трьох частинах

Розвиток мозку людини - симфонія в трьох частинахМозок людини розвивається “як по годинах”, і абсолютно особливі форми ґенної діяльності відзначають все його життя, від утроби матері до дорослого віку – пишуть вчені з Єля в журналі Neuron. Вони провели великомасштабний аналіз активності ґенів у новій корі головного мозку (або неокортексі – ділянці, що відповідає за сприйняття, поведінку і пізнавальні процеси) на різних стадіях розвитку.

Виявляється, структура ділянок мозку в загальних рисах формується в перші шість місяців після зачаття, відмічених “вибуховою” діяльністю генів. Починаючи з третього триместру вагітності настає затишшя (інтермісія): більшість генів, що відповідають за конкретні ділянки мозку, “вимикаються” – крім тих, що встановлюють зв’язки між зонами неокортексу. Потім, під кінець дитинства та на початку дорослого життя, ґенний оркестр знову грає в повну силу, що дозволяє “добудувати” архітектуру ділянок неокортексу, які починають виконувати все більш спеціалізовані завдання.

Розвиток нашого мозку схожий на пісочний годинник: перерва в діяльності ґенів затиснута між двома бурхливими періодами експресії, розповідає професор нейробіології Ненад Сестана (Nenad Sestan). Вкрай цікаво, що розвиток мозку мавп не відповідає цій моделі “пісочного годинника” – тобто, вона цілком може описувати саме унікальність нашого мозку.

Результати дослідження підкреслюють, наскільки важлива правильна взаємодія між генами і зовнішнім середовищем в перші кілька років після народження дитини, коли встановлюється синхронність синаптичних зв’язків між клітинами мозку. Це значною мірою визначає, як структури мозку будуть використовуватися в подальшому житті людини, стверджує Сестана. Порушення в синхронізації синаптичних зв’язків в ранньому дитинстві – один з факторів аутизму.

За висловом Сестана, мозок людини схожий на міські квартали – важливіше хто в них живе, ніж які там будівлі. ” Квартали швидко будуються, а потім все сповільнюється, і неокортекс займається виключно розвитком внутрішніх зв’язків, зовсім як електроенергетична система. Потім, коли ділянки мозку вже синхронізовані, квартали починають набувати свій індивідуальний вигляд, стають “маленькою Італією “або”Чайнатаун??”, – розповідає Сестана.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button