Людина

Розвиток мозку людини — симфонія в трьох частинах

Розвиток мозку людини - симфонія в трьох частинахМозок людини розвивається «як по годинах», і абсолютно особливі форми ґенної діяльності відзначають все його життя, від утроби матері до дорослого віку — пишуть вчені з Єля в журналі Neuron. Вони провели великомасштабний аналіз активності ґенів у новій корі головного мозку (або неокортексі — ділянці, що відповідає за сприйняття, поведінку і пізнавальні процеси) на різних стадіях розвитку.

Виявляється, структура ділянок мозку в загальних рисах формується в перші шість місяців після зачаття, відмічених «вибуховою» діяльністю генів. Починаючи з третього триместру вагітності настає затишшя (інтермісія): більшість генів, що відповідають за конкретні ділянки мозку, «вимикаються» — крім тих, що встановлюють зв’язки між зонами неокортексу. Потім, під кінець дитинства та на початку дорослого життя, ґенний оркестр знову грає в повну силу, що дозволяє «добудувати» архітектуру ділянок неокортексу, які починають виконувати все більш спеціалізовані завдання.

Розвиток нашого мозку схожий на пісочний годинник: перерва в діяльності ґенів затиснута між двома бурхливими періодами експресії, розповідає професор нейробіології Ненад Сестана (Nenad Sestan). Вкрай цікаво, що розвиток мозку мавп не відповідає цій моделі «пісочного годинника» — тобто, вона цілком може описувати саме унікальність нашого мозку.

Результати дослідження підкреслюють, наскільки важлива правильна взаємодія між генами і зовнішнім середовищем в перші кілька років після народження дитини, коли встановлюється синхронність синаптичних зв’язків між клітинами мозку. Це значною мірою визначає, як структури мозку будуть використовуватися в подальшому житті людини, стверджує Сестана. Порушення в синхронізації синаптичних зв’язків в ранньому дитинстві — один з факторів аутизму.

За висловом Сестана, мозок людини схожий на міські квартали — важливіше хто в них живе, ніж які там будівлі. » Квартали швидко будуються, а потім все сповільнюється, і неокортекс займається виключно розвитком внутрішніх зв’язків, зовсім як електроенергетична система. Потім, коли ділянки мозку вже синхронізовані, квартали починають набувати свій індивідуальний вигляд, стають «маленькою Італією «або»Чайнатаун??», — розповідає Сестана.

Натхнення: nauka21vek.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть