Наука

Самотність та розставання пов’язали із погіршенням здоров’я у чоловіків

Велике дослідження датських учених показало, що роки, проведені на самоті, і часті розлучення чи розставання з партнерами підвищують рівні маркерів запалення в організмі. Але це відноситься тільки до чоловіків.

Image by Tumisu from Pixabay

Існують дослідження, які аналізували ризики для здоров’я після розлучення. Але вони здебільшого були зосереджені лише одному такому епізоді. Вчені з Університету Копенгагена (Данія) опублікували роботу, присвячену вивченню впливу серії розлучень на здоров’я. Висновки представлені у Journal of Epidemiology & Community Health.

Автори працювали з даними Копенгагенського біобанку старіння та середнього віку, в якому представлена інформація щодо 4835 учасників у віці від 48 до 62 років. Дані про послідовні розставання з партнерами, включаючи 83 випадки смерті, були надані для 4612 осіб (3170 чоловіків та 1442 жінки) за період з 1986 по 2011 рік. Кількість років, прожитих на самоті після розриву відносин, класифікувалися на три групи: до одного року (референтна група, оскільки такий період поширений і вважається нормальним), два-шість років та сім і більше років.

Крім цього, вчені отримали інформацію про вік учасників, рівень їх освіти, ранні психотравми (втрата батька, фінансові труднощі, сімейні конфлікти, прийомні батьки), вагу, прийомі ліків, що впливають на запалення в організмі (статини, стероїди, імунодепресанти), захворюваннях та оцінці особистісних якостей (невротизм, сумлінність тощо). У піддослідних брали зразки крові для вимірювання рівня маркерів запалення – інтерлейкіну 6 та С-реактивного білка. Нагадаємо, запальні реакції в організмі заведено пов’язувати з низкою вікових захворювань, включаючи серцево-судинні та діабет другого типу.

Вчені з’ясували, що близько половини учасників пережили розрив відносин і приблизно стільки ж людей прожили на самоті більше року (54 відсотки жінок та 49 відсотків чоловіків). Близько половини також пережили вищезгадані психотравмуючі події в дитинстві; 50 відсотків жінок та майже дві третини чоловіків мали проблеми із зайвою вагою чи ожирінням. Серед чоловіків найвищий рівень маркерів запалення в організмі виявили у тих, хто пережив найбільшу кількість розлучень зі статевими партнерами. Цей рівень був на 17 відсотків вищим, ніж у контрольній групі.

Те саме стосується чоловіків, які пробули сім і більше років на самоті: рівень маркерів запалення у них був на 12 відсотків вищий, ніж у тих, хто такого досвіду не мав. Найвищі рівні обох маркерів запалення спостерігалися у чоловіків з вищою освітою, які провели два-шість і понад сім років на самоті.

Проте закономірності були справедливі лише для чоловіків: для жінок таких кореляцій не виявили. Вчені вважають, що це пов’язано з різною реакцією на розлучення у тих та інших. Чоловіки схильні екстерналізувати свою поведінку після розриву, тобто покладати відповідальність на нього на зовнішній світ (обставини, партнерку). Тому вони можуть випивати «з горя», що несе в собі ризики для здоров’я.

Жінки ж навпаки, як правило, звинувачують себе, і це виявляється у депресивних симптомах. А депресія та алкоголізм по-різному впливають на рівень запалення в організмі. Експерти, втім, не виключають, що даних щодо жіночої статі просто не вистачило, тому що у дослідженні його представниць брало участь значно менше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button