Наука

Спростовано “ефект метелика” при подорожах в минуле

У квантовій механіці нічого подібного немає і бути не може.

Для того, щоб симулювати «ефект метелика», вчені використовували квантовий комп’ютер. Вони відправили в «минуле» інформацію – квантові біти або ж кубіти, а потім сильно пошкодили один з них. Тобто фактично повторили те, що зробив герой відомого оповідання Рея Бредбері, наступивши на метелика.

Однак далі в експерименті все пішло зовсім не так, як в оповіданні. Коли кубіти були повернуті в «теперішнє», вони виявилися неушкодженим – так, ніби реальність самовідновилася.

«На квантовому комп’ютері немає ніяких проблем з тим, щоб симулювати зворотню в часі еволюцію або ж запуск процесів в минуле, – говорить один зі співавторів дослідження, фізик-теоретик Лос-Аламоської лабораторії Микола Синіцин. – Тобто ми реально можемо подивитися, що станеться зі складним квантовим світом, якщо відправимося назад в часі, завдамо невеликі пошкодження і повернемося назад. Ми виявили, що наш світ в цьому випадку збережеться, і це означає, що «ефекту метелика» в квантовій механіці не існує ».

Зроблені в минулому пошкодження, як з’ясували Синіцин і його співавтор Бін Ян, викликають в сьогоденні лише локальні й несуттєві зміни. І це відкриття має не тільки теоретичне, але також і цілком практичне застосування.

По-перше, воно може бути використано для приховування інформації на квантових комп’ютерах. За словами Яна, виходить, що пошкоджену внаслідок стороннього вимірювання інформацію в заплутаному стані можна потім легко відновити, оскільки ці пошкодження не збільшуються разом з процесом декодування.

А по-друге – для тестування квантових процесорів. Оскільки відсутність «ефекту метелика» має виключно квантову природу, то успішне повторення експерименту Синіцина і Яна на такому процесорі буде доказом того, що він дійсно працює на квантових принципах.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button