Здоров'я

“Секс” дає грибкам шанс стати стійкими до ліків

«Секс» між двома генетично ідентичними грибками може призвести до появи у їхніх нащадків таких змін в геномі, які роблять їх стійкими до протигрибкових препаратів, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS Biology .

«Це дослідження перевертає наше уявлення про функції сексу і показує, що воно не просто дозволяє змішувати вже наявні набори різних генів, але також може служити для створення генетичної різноманітності з нуля», – пояснив Джозеф Хейтман (Joseph Heitman) з університету Дьюка в Даремі (США).

Хейтман і його колеги досліджували статеве життя грибків виду Cryptococcus neoformans. У цих грибків виділяють дві «статі», але 99 % особин належать до одного з них. Тому грибки розмножуються одностатевим способом, що відбувається навіть коли особини генетично ідентичні. Доцільність обміну генами в такому випадку вченим досі не була зрозуміла.

Дослідники виростили дві культури грибків в різних умовах, так що частина особин розмножувалась безстатевим способом, а інша – одностатевим. Потім вони порівняли отримані спори один з одним і з їх «батьками». Результати безстатевого розмноження були генетичними копіями один одного і своїх предків, в той час як деякі грибки, що вийшли при одностатевому схрещуванні, відрізнялися кількістю хромосом – це явище називається анеуплоідієй.

Зазвичай анеуплоідія порушує роботу організму. Наприклад, у людини вона призводить до синдрому Дауна та інших захворювань. Вчені виявили, що у грибків анеуплоідія іноді приводила до лікарської стійкості, не знижуючи при цьому здатності грибків заражати своїх жертв. Цим механізмом можна пояснити здатність грибків виробляти стійкість до протигрибкових препаратів, вважають вчені.

Грибки виду Cryptococcus neoformans викликають у людей з ослабленим імунітетом, хворих на СНІД \, криптококову пневмонію і менінгоенцефаліт, вбиваючи близько 600 тисяч осіб щорічно, що становить третину всіх смертей, пов’язаних зі СНІДом.

Натхнення: www.nanonewsnet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button