Здоров'я

Антидепресанти: що про них треба знати

Світова психіатрія давно використовує ці ліки для лікування депресії і ряду психічних розладів. У країнах Заходу прийом антидепресантів відносно поширене явище, однак у країнах колишнього СРСР про ці ліки знають небагато.

Багато хто ставиться до цих ліків з побоюванням. «Адже це антидепресанти – психотропні препарати»! І дійсно, у цьому є щось страхітливе, особливо, враховуючи наше ставлення до психіатрії. Але давайте приберемо в бік суб’єктивні оцінки і судження, а звернемося лише до фактів, які дозволять нам зрозуміти, чим же насправді є антидепресанти? Чи викликають вони звикання? Наскільки безпечно їх приймати? Чи справді ці таблетки дозволяють впоратися з пригніченістю і спустошенням – улюбленими супутниками депресії.

Антидепресанти: як все починалося

Антидепресанти – це психотропні лікарські засоби, які використовуються для лікування депресії, тривожних розладів, обсесивно-компульсивних, посттравматичних синдромів та інших психічних розладів.

До тих пір, поки антидепресанти не були відкриті, для лікування депресії використовувалися речовини, які мають збудливий ефект та здатні ввести в стан ейфорії. Так, для цих цілей використовувалися опіати, кофеїн, женьшень та інші.

Ще з початку минулого століття вчені намагалися синтезувати речовину, здатну полегшити страждання людей при депресії, однак всі спроби дослідників не увінчалися успіхом. Однак у 1957 році зовсім випадково група вчених звернула увагу на препарат іпроніазид, який застосовувався в комплексному лікуванні туберкульозу. Дослідників здивував той факт, що побічним ефектом препарату є підвищення настрою у хворих. Вже через деякий час іпроніазид стали використовувати для усунення симптомів депресії. За останні десятиліття фарміндустрія випустила безліч різних видів антидепресантів, які розрізняються як за механізмом дії, так і по реалізації терапевтичного ефекту.

Як діють антидепресанти

Як же так виходить, що маленька таблетка дозволяє розпрощатися з сумом і повернути втрачений настрій? Ми не будемо вдаватися в біохімічні тонкощі цього процесу, а опишемо лише загальні риси фармакологічної дії антидепресантів.

Як відомо, наш головний мозок складається з десятків мільярдів нейронів (нервові клітини), які зв’язуються між собою за допомогою синапсів – щілин, через які один нейрон може передавати інформацію (імпульси) іншого нейрона. Перенесення такої інформації виконує посередник – хімічна речовина або медіатор. Відповідно до сучасної теорії, депресія з точки зору біохімії – це зниження концентрації деяких медіаторів у синапсах.

В даний час вченими ідентифіковано більше 30 різних медіаторів нервової системи, однак до депресії мають відношення тільки три таких речовини – дофамін, норадреналін і серотонін. Ці медіатори називають біогенними амінами. Антидепресанти здатні регулювати концентрацію одного або відразу декількох таких біогенних амінів, тим самим коректуючи роботу мозку.

Психотерапія та антидепресанти: разом чи порізно?

Відразу обмовимося, антидепресанти – препарати, яких призначає тільки лікар. Грамотний фахівець тільки після діагностики зважиться на призначення подібних препаратів. Потрібно розуміти, що далеко не завжди при депресії призначаються антидепресанти. У ряді випадків можна обійтися лише психотерапією. В інших випадках проводиться комплексна терапія, що включає як психотерапію, так і прийом антидепресантів (одного або декількох).

Чого чекати від антидепресантів

Антидепресанти – достатньо ефективні препарати, в тому випадку, природно, якщо їх прийом проходить грамотно і поєднується з психотерапією. Переважна більшість людей, які приймають антидепресанти, повідомляють про істотне поліпшення стану здоров’я та усунення таких симптомів як печаль, втрата інтересу до життя і безнадія. Потрібно пам’ятати про те, що антидепресанти не працюю відразу, а проявляють терапевтичний ефект не раніше, ніж через 3 тижні після початку прийому.

Іноді пацієнт стикається з ситуацією, коли антидепресант не працює навіть через 3 тижні регулярного прийому. В даному випадку слід повідомити про це своєму лікареві. Вся справа в тому, що далеко не всім пацієнтам підходять одні і ті ж препарати і дозування. Можливо, лікар змінить схему лікування, призначивши інший препарат, або змінить дозування існуючих ліків. Як правило, ефективність антидепресантів оцінюється через 2,5-3 місяці після прийому. Приймають ці ліки не довше року.

Депресія, спорт і антидепресанти

Як відомо, при заняттях спортом виробляються ендорфіни – гормони щастя, що дозволяють поліпшити настрій. Десятки масштабних клінічних досліджень встановили, що заняття спортом допомагають боротися з депресією, що тільки покращує ефективність лікування депресії у комбінації з прийомом антидепресантів і психотерапією. Як показують спостереження, найкраще при депресії допомагають вправи, які виконуються в групах або з партнером.

Популярні міфи про антидепресанти

Антидепресанти – препарати, про яких ходить чимало міфів. Ось найпоширеніші помилки про ці ліки:

  • Антидепресанти викликають залежність. Що ж насправді? Далеко не всі різновиди цих ліків здатні привести до стійкого звикання. Є антидепресанти, які можна припиняти приймати різко, без зміни досягнутого терапевтичного ефекту. А є препарати, скасування яких потрібно проводити поступово. Найпоширенішим способом припинення прийому антидепресантів є поступове їх скасування протягом місяця. Таку схему повинен скласти лікар.
  • Антидепресанти призводять до серйозних побічних ефектів. Безумовно, як і будь-які інші фармакологічні препарати, антидепресанти можуть надавати побічні дії, однак при правильному прийомі і дотриманні всіх рекомендацій лікаря ймовірність побічних реакцій мінімальна. Варто враховувати і той факт, що антидепресанти підбираються лікарем в індивідуальному порядку, виходячи із загального стану здоров’я хворого і ряду інших особливостей, що дозволяє уникнути настання небажаних реакцій при прийомі конкретного препарату. Уважно ознайомтеся з можливими побічними реакціями препарату, а краще – запитайте про це у лікаря. Майте на увазі, що в інструкціях вказується повний перелік побічних реакцій (навіть тих, які реєструвалися лише в одиниць).
  • Антидепресанти вирішують проблеми людини. Ні! Ці ліки лише усувають симптоми депресії (що, безумовно, дуже важливо в лікуванні цієї проблеми). А далі – все в руках самої людини. Психотерапія дозволяє відкоригувати мислення хворого, що позбавляє від негативних думок. Щоб повністю впоратися з депресією – в першу чергу необхідно бажання хворого.

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button