Головна / Здоров'я / Що таке ендопротезування колінного суглоба? Реабілітація, відновлення

Що таке ендопротезування колінного суглоба? Реабілітація, відновлення

Інформація на сайті представлена виключно в ознайомлювальних цілях і не є керівництвом до самолікування. Перед прийняттям препаратів або проведенні лікування обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем.
Адміністрація ресурсу не несе відповідальності за використання розміщеної на сайті інформації.

Ендопротезування колінного суглоба — це операція, яка дозволяє повернути нормальну функціональність кінцівки за допомогою заміни несучих поверхонь колінного суглоба. Заміна може бути виконана як частково, так і повністю. Суттю операції є забезпечення безперервного руху коліна за рахунок заміни травмованих поверхонь на металеві та пластикові конструкції у формі нормального суглоба.

06-04-15-foto-600x338-1

Патологічні зміни, які деформують суглоб:

 • різної етіології артроз;
 • асептичний некроз;
 • аутоімунні процеси, завдяки яким антитіла вражають хрящову тканину;
 • ракові пухлини різної стадії;
 • інфекційні захворювання, такі як псоріаз;
 • посттравматичні ускладнення;
 • порушення обміну речовин.

У таких випадках http://german-medicalgroup.ru/ колінного суглоба буде максимально ефективним методом усунення дефектів суглоба. Серед всіх перерахованих вище причин найбільш частою є будь-якої етіології артроз, який тягне за собою функціональні порушення.

Що таке артроз?

Артроз колінного суглоба — це пошкодження суглобового хряща, іншими словами ковзної гладкої внутрішньої поверхні. Досить часто застосовується термін гонартроз. Основними симптомами є: біль, зниження амплітуди рухів, тугість рухів.

Етіологій є безліч. Це і артрит (запальне захворювання), і остеонекроз, який також може виникати з різних причин. У будь-якому випадку до призначення операції при наявності патологічних змін лікар визначає показання та протипоказання ендопротезування колінного суглоба.

Навіть люди, які ведуть виключно здоровий спосіб життя, не можуть бути застраховані від подібної неприємності.

Види ендопротезування

Можна виділити кілька видів заміни суглоба:

 1. тотальне ендопротезування колінного суглоба — заміщення всіх суглобових поверхонь;
 2. ендопротезування колінного суглоба — передбачає протез тільки з одного боку, якщо функціональність другої половини не порушена.

Спеціаліст визначає, який з них потрібний, тільки після ретельного обстеження. Призначаються рентгенологічні дослідження, що дозволяють побачити ступінь ураження суглобового хряща. Потім підбирається максимально відповідний ендопротез колінного суглоба.

Враховуючи рівень сучасної медицини, ймовірність якої або помилки практично виключена. Це дозволяє безстрашно погоджуватися на операції і успішно надалі вести активний безболісний спосіб життя.

Протипоказання

Існує ряд протипоказань для операції. А саме:

 • активна форма туберкульозу;
 • якщо в області колінного суглоба є інфекція підшкірної клітковини або шкіри;
 • наявність різних запальних процесів, які викликані як специфічною, так і неспецифічною флорою;
 • кістковий анкілоз.

Будь-яке з перерахованих вище протипоказань може виявити виключно лікуючий лікар. Ні в якому разі не можна ставити самостійно діагноз собі і відмовлятися від можливості вільно і безболісно рухатися!

Ризики процедури

За статистикою, у 1 пацієнта з 10 виникають ускладнення після операції

Подібні операції користуються популярністю вже більш ніж 30 років. Крім того, що після ендопротезування суглоба біль зникає, існують свої ризики, як і в будь-якій іншій операції. Може виникнути будь-яка з реакцій, що тягне до необхідності негайних втручань або видаленні самого імпланту. За статистикою у 9 з 10 ніяких ускладнень в ході операції або після неї не зазначається, що робить її все більш популярною.

Не варто забувати, що медицина не стоїть на місці, а з кожним днем покращує свою якість. Це допомагає уникати ускладнень після ендопротезування колінного суглоба. Дуже серйозні ускладнення, такі як інфаркт, зустрічаються дуже рідко, можна сказати, це поодинокі випадки. Різні інфекції зустрічаються трохи частіше.
Вірогідність ускладнень ще збільшують деякі хронічні захворювання. Відзначалися алергічні реакції на чужорідне тіло, тобто матеріал імпланта. Навіть сам настрій пацієнта відіграє чималу роль у подальшому відновленні.

Постопераційний період

Реабілітацію після операції з ендопротезування колінного суглоба можна назвати чи не найскладнішим моментом. Дуже важливо зберегти і не порушити цілісність нового суглоба. Для цього потрібно навчитися правильно вставати з ліжка, сідати, ходити і т.д.

Якщо в процесі ендопротезування колінного суглоба ускладнень не було, то по закінченню доби вже можна сісти в ліжку. На наступний день обережно дозволяється спустити ноги вниз. Робиться це в протилежну сторону від прооперованої ноги. Поетапно відводиться неоперована, а друга вже підтягується нею. Необхідно при цьому дотримуватися помірного розведення. Важливо пам’ятати, не залежно від того, який рух необхідно зробити, обов’язково бинтуються ноги еластичним бинтом, або надягають спеціальні панчохи, які попереджають розвиток варикозу.

Важливою умовою реабілітації після ендопротезування колінного суглоба є заняття спеціальною гімнастикою. Перестаратися не варто, бо можна домогтися вищезазначених набряків. Важливим завданням є відновлення м’язового тонусу і колишнього об’єму рухів.

Які вправи слід виконувати після ендопротезування колінного суглоба?

Вправа №1
Потрібно відхиляти з невеликою напругою стопи на і від себе. Це для литкових м’язів. Виконувати можна не більше 5 разів на годину. Решта заняття переносяться на другу добу, тоді як цю вправу можна робити хоч відразу після пробудження від наркозу.

Вправа №2
Спрямоване на відновлення м’язів стегна після ендопротезування колінного суглоба. Потрібно притиснути задню сторону коліна до ліжка і спробувати затриматися в такому положенні протягом 5 секунд.

Вправа №3
Поступово потрібно тягнути стегно до себе. При цьому п’ята ковзає по ліжку так, щоб відбувався згин в колінному суглобі. Кут згину не повинен бути більше 90 градусів. Потім плавно потрібно повернутися до вихідного положення. У перший час можна допомагати собі джгутом або рушником.

Всі вище перераховані вправи ЛФК після ендопротезування колінного суглоба рекомендується робити хоча б 10-15 разів на день на кожну ногу.

Подальші прогнози

Як правило, розробка кінцівок після ендопротезування колінного суглоба проходить досить легко. Лікарі також зазначають, що багато пацієнтів хочуть займатися яким-небудь видом спорту. Однак, у зв’язку з тим, що суглоб штучний, рекомендується уникати тих активних видів діяльності, які змушують піднімати тяжкості.

Під забороною опинилися такі види спорту, як біг, верхова їзда, важка атлетика, стрибки та ін. Слід уникати різких ударів по оперованій нозі.