Різне

Що таке поташ і де його застосовують

Поташ – це одна з назв карбонату калію: солі, відомої людині з найдавніших часів. Його використовували ще стародавні римляни для прання одягу. Сьогодні застосування поташу набагато ширше.

Фізичні та хімічні властивості поташу

Поташ являє собою одну з середніх солей нестійкої вугільної кислоти. Очищений поташ виглядає як дрібнокристалічний порошок білого кольору без запаху з лужним смаком. У неочищеному вигляді він має трохи червонуватий відтінок через наявність домішок. Відмінно розчиняється у воді, не здатний розчинятися в етанолі. Водний розчин поташу має яскраво виражену бактерицидну дію, причому чим вище його температура, тим сильніша протимікробна дія. Температура плавлення карбонату калію становить 891 градус.

1316825818_image085

Водні розчини поташу різних концентрацій здатні зневоднюватися при температурі близько 160 градусів. Виходять безбарвні кристали моноклінної сингонії. Водний розчин може реагувати з двоокисом вуглецю й сірки, утворюючи гідрокарбонати і гідросульфати відповідно.

Отримання поташу

Історія способу отримання поташу йде корінням в глибоку старовину. Цей спосіб полягав у наступному: деревну золу пересипали в посуд і додавали гарячої води. Золу отримували з дерев, багатих калієм. Потім розпалювали багаття і виливали отриману суміш на нього. Багаття не повинно згаснути, тоді під дровами буде осідати поташ. Він матиме червонуватий відтінок через невелику кількість домішок.

Сьогодні поташ одержують при електролітичній взаємодії карбонату магнію у вигляді суспензії з розчином хлориду калію. Є й інший спосіб. Для його здійснення потрібно карбонізований розчин гідроксиду калію в електролітичній ванні.

Застосування поташу

Завдяки його лужним властивостям, стародавні римляни використовували поташ для прання одягу. При реакції з водою він утворює лужне середовище, здатне розчиняти жири і виводити плями. Сьогодні застосування карбонату калію набагато ширше.

Його використовують в якості харчової добавки. Вона носить назву E501 і застосовується як стабілізатор. Вона допомагає змішувати незмішуючі в природі речовини (вода і масло). Також E501 використовується як регулятор кислотності. Вона підтримує в продукті певне значення pH, водневого показника. Вченими було доведено шкоду цієї добавки для людини. Поташ провокує алергічні реакції і особливо небезпечний для хворих на астму.

Лужна природа поташу дозволяє застосовувати його в миловарній промисловості, а також для дезінфекції. Його додають в ліки від екземи та інших шкірних хвороб для багаторазового посилення ефекту. Цим порошком обробляють тваринницькі ферми і стайні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button