Технології

Штучний інтелект змінить військову стратегію так само, як ядерна зброя

До такого висновку прийшли експерти з Белферського центру з науки та міжнародних відносин Гарвардського університету. Вчені стверджують, що нові технології все більше впливають на зовнішню політику держав. Країнам належить вирішити, як і в якій мірі можливе використання у військових діях роботів, шкідливого ПО, дронів і нейромереж.

Видання WIRED приводить в приклад конвенції і декларації 1899 і 1907 років, підписані на 1-ой і 2-ой мирних конференціях у Гаазі найвпливовішими державами тієї епохи. Окрім іншого, країни на п’ятирічний термін зобов’язалися відмовитися від метання снарядів і вибухових речовин з повітряних куль або за допомогою інших подібних нових засобів в ході ведення бойових дій.

Зі штучним інтелектом відбувається щось подібне — від обережного обговорення військові сили різних держав переходять до поступового впровадження ШІ та інших технологій. Роботи-хакери, DDoS-атаки і нейромережі впливають на міжнародні відносини і хід воєн так само, як і ядерна зброя.

Дослідники прогнозують, що в найближчі роки військова справа радикально зміниться. Чисельність армій буде скорочуватися, так як на зміну солдатам прийдуть дрони. Особливу увагу країни будуть приділяти захисту від кібератак і боротьбі з фейковою інформацією. Раніше вже писалося про нове покоління фальшивого контенту, поява якого стало можливим завдяки генеративних нейромережам.

В майбутньому державам не раз доведеться приймати дипломатичні рішення щодо інноваційних технологій і визначати межі прийнятного. Автори звіту радять приступати до складання нормативних документів вже сьогодні.

Проте передбачити хід історії під впливом ШІ поки складно. Аналітики припускають, що завдяки технологіям владу на світовій арені отримають навіть невеликі держави і організації. Програмні коди стають все доступнішими, а іноді розповсюджуються безкоштовно. Системи на базі машинного навчання також дешевшають і вдосконалюються з кожним роком. Наростити цифрову міць буде набагато простіше, ніж створити власну ядерну зброю.

Технології посилять дисбаланс між військовими супротивниками. Атаки стануть більш витонченими, а технології для ведення військових дій з’являться на чорному ринку. ООН вже висловлювала побоювання з приводу нових методів ведення бою. Представники організації побоюються, що терористи візьмуть на озброєння роботів-вбивць. З цим згодні і деякі експерти в області штучного інтелекту і навіть колишні співробітники Пентагону.

Втім, є шанс, що люди будуть повністю виключені з військових баталій. Воювати будуть роботи з безпілотниками, а перемогу здобуде та країна, яка краще всього навчитися ними керувати.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»