Людина

Шкільна пора і шкільні хвороби

Можна з упевненістю стверджувати, що серед дорослих немає байдужих до питань дитячого здоров’я. Адже здоров’я школярів – це не тільки проблема сьогоднішнього дня, це наше майбутнє.

Психологи і фізіологи стверджують, що в перший клас приходять абсолютно здоровими близько 20% дітей, у той час як серед випускників здорових юнаків і дівчат налічується всього 3%. Число школярів з хронічними хворобами неухильно зростає, найчастіше страждають ендокринна та кістково-м’язова системи, органи зору і травлення. Що ж відбувається?

foto_cikavosti_02.10.2014-011_resized

Як хвилюється семирічна дитина, яка вперше переступила поріг школи, знають не з чуток в кожній родині. Адже добре відомо, що в момент придбання красивої шкільної форми і «чарівного шкільного приладдя» кожна дитина точно знає: «Буду відмінником».

Читайте також: 5 «суперздібностей», якими володіють маленькі діти

Але проходить тиждень-другий, з’являються перші труднощі і незрозумілості, запал поступово згасає і пропадає, і ось вже в класі намічаються дітки, які не прагнуть бути відмінниками і «героями навчального праці». І часом це зовсім не тому, що вони не хочуть, хоча і таких дітей у класі набирається до 40%, а тому, що з’являються причини, які заважають це зробити.

Нервове перенапруження

Зрозуміло, що в незнайомому середовищі, де стосунки складаються не завжди так, як хотілося б маленькому школяру, у дитини неминуче виникають стреси і нервові зриви. Цілий ряд причин провокує розвиток неврозу у дітей, одна з яких – нервове перенапруження. Останнім часом педіатри відзначають зростання нервово-психічних розладів у школярів.

Стрес і колосальні перевантаження в школі зробили Альберта Ейнштейна відстаючою дитиною в класі, а Олександру Пушкіну не дозволили зайняти місце в рядах добре успішних гімназистів. Крім того, слід виділити деяких школярів, які відчувають невпевненість в собі, коли страх і боязнь покарання породжують занижену самооцінку, що також неминуче призводить до неврозу. Психологи стверджують, що сьогодні 85% школярів страждають від хронічного нервового перенапруження і обширного навчального навантаження, яке їм не під силу.

Здоровий спосіб життя – успіх школяра

Стати повноправним членом колективу, не боятися вчителя і його розпоряджень повинні допомогти школяру його батьки, а прищепити комунікативні навички без шкоди для здоров’я – основне завдання школи. Тут на допомогу дитині приходить обов’язкове дотримання розпорядку дня, щоденний восьмигодинний сон, регулярні заняття спортом, загартовування і прогулянки на свіжому повітрі не менше 2-3 годин на день.

«Макдоналдс» – не кращий друг школяра

Діти перестали бувати на повітрі, вуличні ігри їм замінили багатогодинні комп’ютерні битви, вони навіть забувають обідати. Подібне масове явище призвело до того, що сьогодні за статистикою кожна десята дитина має гастрит, дуоденіт і дискінезію жовчовивідних шляхів. Багато дітей навіть не снідають вдома, а гарячу їжу отримують лише один раз на добу. Школярі намагаються відмовлятися від гарячих шкільних обідів, воліють замінити їх булочками, чіпсами і солодкою газованою водою. Дієтологи звертають увагу батьків і вчителів, що перерви між прийняттям їжі у дітей не повинні перевищувати чотирьох годин, і фастфуду в раціоні бути не повинно.

Портфель-важковаговик і сколіоз

Які стрункі і акуратні стоять першокласники на лінійці 1 вересня! І як все змінюється через кілька років перебування в школі за партами, які часто їм зовсім не по росту. До дев’ятого-десятого класу викривлення хребта в тій чи іншій мірі фіксується у кожного другого школяра. Крім цього, портфелі-важковаговики, які іноді в два-три рази важчі від допустимої норми, також змінюють поставу.

Читайте також: Щоб діти були відмінниками, їх потрібно виганяти на вулицю

Скоротити час перебування учня в статичній позі зобов’язаний кожен учитель. Для цього існують спеціальні вправи. Останнім часом молодіжна мода допомагає боротися зі сколіозом. Щоб діти не відчували тиску на одне плече, сумки і портфелі з успіхом поступилися місцем ранцям і рюкзакам.

Школа повинна ставити перед собою завдання профілактики дитячого сколіозу, а для цього потрібно збільшувати годинни фізкультури, організовувати активні рухливі зміни, залучати дітей до спортивних секцій. Профілактика сколіозу – єдине, що може допомогти нашим дітям залишатися стрункими і гарними все життя.

Профілактика короткозорості – це не модні оправи

Ще одна біда підстерігає дитину в шкільні роки – розвиток короткозорості. Медична статистика свідчить, що молодші школярі страждають на короткозорість в 6-8% випадків, а у старшокласників вона відзначається вже в 25-30% випадків. Звичайно, існує генетична схильність до розвитку короткозорості, але в більшості випадків її причиною -підвищене зорове навантаження. Ні для кого не секрет, що дітей в класі часто розсаджують без врахування рекомендацій офтальмолога і впливу зорового навантаження. Якраз з цієї причини прогресивно знижується зір.

Читайте також: Батьки стверджують, що діти в школах тупіють, і вчать їх вдома

Профілактика короткозорості полягає в організації правильної фізичної активності з обмеженням зайнятості дітей різними електронними ґаджетами.

Шкільні супутники – віруси і застуда

Не можна не сказати і про найпоширеніші шкільні хвороби: застуди, вірусні і бактеріальні інфекції. Опинившись в новому колективі, дитина може бути не готова до зустрічі з різними мікроорганізмами, які підстерігають її на кожному кроці. Крім цього, часті переохолодження або ж, навпаки, перегрів під час рухливих занять – провокують захворювання. Велике значення в цих питаннях – у правилах особистої гігієни, яким дитину навчають як вдома, так і в школі. Вони ж допоможуть школяру уберегтися від педикульозу, який може виникнути при безпосередньому контакті з носієм паразитів, а також через одяг в гардеробі або в роздягальні спортивного залу.

Натхнення: medkrug.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button