Земля

5 ймовірних сценаріїв загибелі Землі

Вчені все частіше пророкують нашій планеті епоху змін, в результаті якої вона перестане бути гостинним домом для людей або зовсім перетвориться в безжиттєву пустелю. Перед вами — підбірка найбільш ймовірних сценаріїв катаклізмів, які назавжди змінять вигляд Землі.

Глобальна зміна клімату

5 вероятных сценариев гибели Земли

Щоб спробувати передбачити згубні наслідки, зовсім необов’язково винаходити фантастичні теорії — достатньо просто подивитися навколо. За останнє десятиліття динаміка змін клімату не на жарт турбує вчених по всьому світу. З 1990 по 2010 загальна кількість паводків, повеней і тайфунів збільшилася в 4 рази і продовжує неухильно зростати на 6-7% в рік. Жорстокі шторми і пожежі Північної Америки, аномально холодні зими в Європі — все це наслідки стоншування озонового шару, у результаті чого сонячна радіація проникає на Землю в великому обсязі.

За різними прогнозами, танення світових льодовиків призведе до збільшення рівня моря від 11 до 70 метрів, так що значна частина суші ризикує опинитися під водою. Варто відзначити, що це, мабуть, найбільш «м’який» сценарій планетарної катастрофи — у людей є всі шанси пристосуватися до таких умов, оскільки клімат буде змінюватися поступово. Однак навіть якщо ми продовжимо своє існування як «водна» цивілізація, не варто думати, що життя наше буде легким. Нагрівання океану вже спровокував небувалий сплеск розмноження зелених мікроводоростей. З одного боку, це добре — внаслідок фотосинтезу вони переробляють надлишки CO2 в кисень, насичуючи ним повітря і верхні шари води. З іншого — продукти метаболізму водоростей токсичні, при цьому самі вони є улюбленою їжею риб і дрібних ракоподібних. Вже зараз в Індонезії, Японії і прибережних районах Індії з кожним роком зростає кількість харчових отруєнь — риба їсть водорості, люди їдять рибу і отримують важке харчове отруєння, тому що м’ясо насичене токсинами.

Падіння астероїда

5 вероятных сценариев гибели Земли

Улюблена тема для голлівудських фільмів-катастроф — це зіткнення нашої планети з величезним астероїдом, який загрожує Землі неминучою загибеллю. Варто відзначити, що в разі такого сценарію всім мешканцям «блакитного світу» і справді доведеться несолодко: ударна хвиля, зсув тектонічних плит, повсюдні виверження і різкий нагрів атмосфери стануть причиною загибелі мільйонів живих істот.

Інші будуть приречені на голодну смерть у світі, який повільно перетворюється на пустку: випаровування океанічних вод обернеться циклонами небувалої сили, а хмари попелу, що вириваються з жерл вулканів, утворюють схожу на аерозоль суспензію, яка буде відбивати практично все сонячне світло назад в космос. Це загрожує масовим вимиранням рослин і, як наслідок, поступовим зниженням рівня кисню в атмосфері, вкупі з отруйними сірчаними випарами з тектонічних розломів.

Якщо якимось особливо стійким створінням і пощастить вижити в результаті цієї катастрофи — вони успадкують планету, вигляд якої зміниться до невпізнання.

Пандемія і масове вимирання

5 вероятных сценариев гибели Земли

Масове вимирання — це подія, внаслідок якої за короткий проміжок часу з лиця Землі зникає значна частка видів великого числа вищих таксонів. За останні 540 мільйонів років наша планета проходила через як мінімум п’ять таких «чисток». Одні науковці вбачають у цьому циклічний зв’язок, інші вважають, що масові вимирання не пов’язані один з одним. На думку експертів, їх причиною є глобальні катаклізми. Крім вищеописаного падіння небесних тіл (та інших імпактних, тобто спровокованих зіткненням подій) це можуть бути потужні виверження чи інші геологічні процеси.

Безпосередньо для людини особливу загрозу становить катастрофа біологічної природи. Пандемія — це масове зараження, характерне поширенням інфекції по всій території країни або навіть континенту. Хвороба, яка приймає масовий характер, в XXI столітті «кочує» по світу набагато швидше, ніж раніше: якщо в давні часи люди могли місяцями везти паразитів-переносників в трюмах кораблів, то тепер інфекція (особливо вірусної природи) поширюється з кожним авіаперельотом або від станції до станції на залізничному шляху.

Однією з найбільш смертоносних пандемій в історії людства стала епідемія іспанського грипу. Сто років тому (з 1918 по 1919 роки) цей вірус вразив 550 мільйонів людей — приблизно третина населення всієї планети! Приблизно п’ята частина заражених в результаті померла, і на тлі цих страшних цифр смертності потьмяніла навіть Перша світова війна, яка відгриміла зовсім недавно. Звичайно, з того часу людство значно поліпшило технології боротьби з вірусами, однак навіть найбільш скептично налаштовані епідеміологи не виключають, що в майбутньому людство можуть чекати не менше смертоносні спалахи масових захворювань.

Космічне випромінювання

5 вероятных сценариев гибели Земли

Викиди коронарної речовини Сонця, а також потужні потоки гамма-випромінювання, що трапляються в результаті загибелі великих зірок, можуть мати для Землі досить руйнівні наслідки. Сонячне випромінювання — одна з причин існування білкового життя на нашій планеті, проте його надлишок може з легкістю і знищити все живе.

Лише через 600 мільйонів років, згідно з прогнозами астрономів, Сонце опромінить Землю потужним потоком гамма-променів. Якщо озоновий шар вціліє після такого «душа», то в ньому залишаться величезні діри. Позбавлена захисту від ультрафіолетового і теплового випромінювання, планета повільно перетвориться в пустелю і незабаром почне втрачати атмосферу, в результаті чого її важко буде відрізнити від сусіднього Марса.

Загибель Сонця

5 вероятных сценариев гибели Земли

Якщо простого коронарного викиду буде мало, то Сонце піднесе Землі ще один, на цей раз дійсно останній «сюрприз». Приблизно через мільярд років почнеться процес перетворення нашого світила в нову форму — червоного гіганта. В результаті виділення величезної кількості тепла Земля буде випалена та стане схожа на Венеру. Отруйні пари киплячого металу остаточно знищать будь-які сліди життя. Єдина надія для людства — втеча на Марс, який до того часу буде перебувати в так званій «зоні Золотоволоски» — тобто на такій відстані від Сонця, на якому все ще можливе існування рідкої води, а значить і життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button