Всесвіт

Що трапиться при зіткненні чорних дір

Завдяки вивченню гравітаційних хвиль ми тепер набагато краще розуміємо, що відбувається під час колосальної за своїми масштабами події — зіткнення чорних дір. Коли дві надмасивні діри підходять дуже близько одна до одної, то генерують в просторі-часу брижі досить сильні, щоб сучасні прилади змогли їх засікти прямо перед зіткненням. Але що відбувається потім?

Нове дослідження може дати нам відповідь на це питання. Астрономи виявили дві надмасивні чорні діри, які ось-ось зіткнуться в далекій галактиці, яка знаходиться на 2,5 мільярда світлових років від Чумацького Шляху. Втім, фраза «ось-ось зіткнуться» доречна лише в масштабах Всесвіту, оскільки цим колосальним областям буде потрібно ще приблизно 2,5 мільярда років (земних, не світлових), щоб нарешті зустрітися — так що навряд чи ми з вами застанемо це чудове видовище. Однак навіть зараз вчені з величезним інтересом спостерігають за зближенням чорних дір, отримуючи унікальні дані про їх природу.

Чому це так важливо? Найімовірніше, за допомогою спостереження за ними ми зможемо розрізнити так званий «фон» гравітаційних хвиль — гіпотетичний гул низькочастотних хвиль від надмасивних джерел. Зараз доказів його існування ще немає, оскільки він перебуває за межами діапазону сучасних приладів.

«Це схоже на хор цвіркунів ночами. Ви не можете виділити якогось конкретного цвіркуна в загальному гулі, однак загальний рівень шуму допоможе вам оцінити хоча б приблизну кількість цвіркунів — особливо якщо ви будете знати, як гучно в середньому може стрекотати кожен окремий цвіркун», пояснює астрофізик Енді Гулдінг з Принстонського університету.

Крім того, дослідників хвилює безліч інших питань. Як буде виглядати ядро галактики після колосального зіткнення? Зіллються чи ні чорні діри в одного жахливого гіганта, маса якого буде в 800 000 000 000 раз перевищувати масу Сонця? А може, обидві чорні діри навіки застигнуть на орбіті одна одної? Якщо у мороці космосу вдасться виявити і інші парні чорні діри, які вже сколапсували, то відповіді на ці загадки ми можемо отримати вже найближчим часом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button