Людина

Шопотерапія – чи дійсно шоппінг найліпші ліки

12455_250Шопотерапія – термін, що вперше було вжито в Америці в 80-их роках 20 ст. За допомоги дрібних покупок поліпшується настрій та почуття у людей, що страждають від депресій. Ця недовговічна звичка зазвичай зникає щойно людина почуває себе краще, щасливіше та впевненіше.

Вчені довго не могли прийти до загальної думки, чи насправді імпульсивні покупки лікують від депресії. Почалися довгі наукові дослідження, в результаті яких було виявлено, що 52% американців (64% жінок, 40% чоловіків) використовують шопінг для покращення свого настрою. 62% купляли речі, щоб підбадьорити себе, а 28% – у формі святкування чогось.

Вчені були схильні розглядувати імпульсивні покупки, як психічний розлад. Але звіт в «Журналі епідеміології і громадського здоров’я» за 2011 рік показав деякі переваги шопотерапії. Було виявлено, що регулярні легкі дози покупок допомогли людям жити довше. Літні люди, що живуть поодинці, робили покупки щодня і у них було на 27% менше шансів померти протягом дев’ятирічного періоду дослідження. Також було доведено, що в малих дозах покупки здатні заспокоїти душу. Шопінг – не пробелема, коли він в міру, як, наприклад, помірне вживання алкоголю.

В «Журналі психології споживача» за 31 грудня 2013 команда з Мічиганського університету представляє дані трьох експериментів, які показують, що в обох ситуаціях, гіпотетичній і реальній, процес вибору покупки допомагає людям відновити втрачене почуття особистого контролю, і, тим самим, полегшує печаль. За словами дослідників, допомагають не імпульсивні покупки, а повторюване здійснення вибору, притаманне типовому сценарію покупок.

Звичайні люди стверджують, що шопінг:

? Робить перехід від старого до нового стану життя легшим. Будь то новий чоловік, робота або місце проживання, нові речі полегшують пристосування до нових обставин.
? Приносить задоволення від покупок, що, в свою чергу, підвищує творчість та почуття естетики. Модний одяг або навіть аксесуари здатні надихати творчіх людей на нові шедеври.
? Допомагає втекти від буднів, сприяє релаксації.
? Сприяє соціальному поєднанню людей. Відвідуючи місця, де люди роблять покупки, зустрічаєш нових знайомих, порівнюєш смаки, знаходиш того, хто поділяє однакові захоплення.

Рік Скотт, провідний автор досліджень і доцент маркетингу в Школі Бізнесу при Мічіганському Університеті Росс, наголошує, що шопінг може бути терапевтичним за певних обставин для сумних людей. Але багато сумних людей, які виграли б від покупок, схильні уникати їх, тому що бояться бути осудженими дурнями.

З економічної точки зору, шопотерапія може бути набагато більшим благом для роздрібних торговців, чим для споживачів. Незважаючи на це, сумним людям варто спробувати цей вид терапії… якщо вона не призведе до боргів, що викликають відчуття втрати контролю… і в результаті печаль.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button