Екологія

Швидкість танення льодовиків Нової Зеландії подвоїлася за останні 10 років

За останнє десятиліття швидкість танення льодовиків у горах Нової Зеландії подвоїлася. До такого висновку прийшли кліматологи, які вивчали історію їхніх наступів і відступів за останні 400 років. Результати дослідження опублікував науковий журнал Scientific Reports.

“По всій території Південних Альп вже давно відступає лінія снігу, зменшується обсяг льоду, так і льодовики в цілому швидко руйнуються. Це дуже турбує нас. Як показує аналіз фотографій цього гірського масиву, які робили з 1970 року, ситуація після 2010 року різко погіршилася”, – розповів один з авторів дослідження, провідний фахівець Національного центру вивчення атмосфери і гідросфери (Нова Зеландія) Ендрю Лоррі.

Практично всі кліматологи не сумніваються в тому, що глобальне потепління існує. Вчені вважають, що воно радикально змінить вигляд планети, якщо зростання температур не вдасться стримати на позначці в 1,5 °С. Про це говорять не тільки комп’ютерні моделі клімату планети, але і дані кліматичних супутників, наземних метеорологічних станцій і океанічних буйків.

Першими і головними жертвами цього процесу стануть заполярні регіони Землі і гірські льодовики. Температура на їх території вже зараз стала на кілька градусів вище, ніж в минулі століття. В результаті в північноамериканських Скелястих горах вже зникла половина льодовиків, а до середини XXI століття, як з’ясували швейцарські кліматологи торік, аналогічна доля спіткає половину льодових масивів Альп.

Зникають льодовики Нової Зеландії

Щось схоже, як з’ясували Лоррі і його колеги, вже зараз відбувається з Південними Альпами – найбільшим гірським масивом Нової Зеландії. На їх території існує близько трьох тисяч льодовиків, площа кожного – більше одного гектара.

Їх площа швидко скорочується – на це вказують знімки любителів гірського туризму, а також дані місцевих кліматологів. Вчені давно цікавляться швидкістю цього процесу. Щоб це з’ясувати, Лоррі і його команда проаналізували знімки, які збирали кліматичні супутники і спостерігачі на Землі за останні чотири десятки років, а також вивчили сліди руху льодовиків.

За цими даними вчені простежили за тим, як змінювалася площа кількох сотень льодовиків Південних Альп протягом останніх чотирьох століть. Як виявилося, їх площа почала скорочуватися ще наприкінці 1970 років, однак в останнє десятиліття ці процеси різко прискорилися.

В результаті в проміжку між 1978-му і 2019 роками зникло приблизно 17% запасів льоду Південних Альп. Причому більша частина цих скорочень припала на нижні області гір, де маса льоду скоротилася майже в десять разів. Як припускають науковці, в найближчі роки через нагромадження валунів та іншого темного “сміття” на поверхні льодовиків, а також формування підлідних озер з талої води може різко прискоритися і танення інших льодових масивів.

Дослідники вважають, що якщо льодовики будуть танути з тією ж швидкістю і далі, в гірських річках стане набагато менше води. Це потрібно враховувати місцевим природоохоронним службам, які в найближчі роки можуть зіткнутися зі змінами в роботі екосистем, які пов’язані з різким зниженням припливу води.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button