Головна / Людина / Сидячий спосіб життя не такий шкідливий, як вважалося

Сидячий спосіб життя не такий шкідливий, як вважалося

Напевно багато з вас чули про те, що так званий сидячий спосіб життя – тобто коли людина більшу частину свого часу (як правило, на роботі) проводить в сидячому положенні – дуже шкідливий для здоров’я. Так от виявляється, що це не повна правда. Принаймні до таких висновків прийшли австралійські вчені з Сіднейського університету. До такого висновку дослідники прийшли за результатами експерименту за участю добровольців.

dc09685f7101b558e707558384ba51ba

Експеримент проводився протягом 20 років, з 1998 року, і на момент його початку всі його учасники (а це близько 10 тисяч чоловік) мали офісну роботу, при якій, як ви розумієте, більшу частину часу доводилося проводити на п’ятій точці біля комп’ютера. У всіх в анамнезі – відсутність діабету і захворювань серцево-судинної системи.

В ході експерименту вчені регулярно проводили опитування учасників та вели облік про те, скільки кожен з них щодня проводить свій час в положенні сидячи, чи то на роботі, в гостях або за переглядом телевізора вдома. Крім цього, вчені оцінювали рівень глюкози в учасників цього експерименту.

До кінця дослідження було встановлено, що в цілому у добровольців було виявлено 402 випадку розвитку цукрового діабету, проте вчені так і не знайшли прямих доказів, що свідчать про зв’язок між розвитком цукрового діабету та способом життя людей, що брали участь в експерименті.

Вчені пояснюють це тим, що між сидінням під час перегляду телевізора і за робочим столом існує величезна різниця і вплив на здоров’я в кожному окремому випадку теж різний. При перегляді телевізора організм людини повністю розслаблений і фактично не напружується, хіба що тільки при потагуванні за черговою порцією фастфуду у вигляді крекерів, горішків або навіть більше жирної і шкідливої їжі у вигляді гамбургерів з колою. У випадку ж з роботою за комп’ютером мозок людини напружено трудиться і при цьому спалює багато калорій.

Крім того, фахівці відзначають, що факторів, які впливають на наслідки сидячого способу життя, дуже багато. І при цьому кількість проведених годин в сидячому положенні в робочому кріслі є далеко не вирішальним серед цих факторів. На основі цього вчені прийшли до висновку, що досить популярна фраза про те, що «сидячий спосіб життя – це те ж куріння» — не більш ніж казки.

Еммануель Стаматакіс з Центру Чарльза Перкінза Університету Сіднея, провідний автор дослідження, підтверджує, що останні кілька років тема небезпеки сидячого способу життя активно обговорюється:

«Тим не менше існує різниця між різними типами поведінки. Те, що добре меланхолікові, холерику – смерть. Також варто розуміти різницю між часом, проведеним на дивані або кріслі перед телевізором і переглядом улюбленого серіалу, і часом, проведеному за активною мозковою діяльністю за комп’ютером», — коментує Стаматакіс.

«Це все до того, що діабет і захворювання серцево-судинної системи далеко не завжди є результатом сидячого способу життя. Хоча слід зазначити, що багато людей, що брали участь в експерименті, досить багато ходили пішки щодня – близько 45 хвилин».

Слід також відзначити, що це не перше дослідження на дану тему. Близько місяця тому, наприклад, закінчилося ще одне масштабне вивчення цього питання. Результати виявилися схожими. Дослідження проводили вчені США. Вони з’ясували, що сидячий спосіб життя ніяк не впливає на появу захворювань і не призводить до передчасної смерті. В результатах йдеться, що болячки та застуди у людей, які сидять або ні, з’являються приблизно однаково. У цьому дослідженні брало участь близько 5 тисяч осіб. Протягом останніх 16 років дослідники вели спостереження за добровольцями, розділеними на дві групи. В одній знаходилися люди, які регулярно займалися в тренажерному залі, а в другій – вели пасивний спосіб життя, сидячи на дивані або за комп’ютером.

 

 
comments powered by HyperComments