Людина

Скоро люди зможуть вибирати зовнішність майбутньої дитини

Гаметогенез «в пробірці», або IVG — це унікальна методика, яка дозволяє вирощувати величезну кількість ембріонів на основі мізерної кількості генетичного матеріалу донора. Разом з методом редагування геному в майбутньому це може стати основним інструментом, за допомогою якого люди зможуть обирати і налаштовувати дані своїх майбутніх дітей.

ddff1c85e3da3c35120688974a504e68

«Дизайн немовлят» є свого роду гіпотетичною головоломкою, яка зводить вчених з розуму. Припустимо, ви хочете вибрати зовнішність вашої дитини так само, як зараз можете налаштувати інтер’єр вітальні або зовнішній вигляд автомобіля. Зрозуміло, без втручання генетиків і біохіміків тут не обійтися. Технологія екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) дозволяє батькам в деякій мірі вибрати риси майбутньої дитини з величезного списку, які складають куратори банку сперми, але як далеко можуть зайти подібні експерименти?

Група вчених і біоетиків наполегливо працює в напрямку, який в майбутньому дозволить вам програмувати зовнішність ваших дітей. Гаметогенез in vitro (IVG) — метод, який дозволяє програмувати певні набори генів в яйцеклітини і сперматозоїда. На практиці це означає, що на основі генетичного матеріалу (навіть лусочок шкіри) може бути вирощений статевої агент, який може бути використаний для штучного запліднення. Хочете дитину від знаменитості? Просто вкрасти серветку, якою він витирав губи в ресторані, і принесіть її в клініку!

«Що укладає в собі IVG? Це буквально здатність редагувати систему CRISPR. Ця перспективна розробка ще тільки розвивається, але вже зараз її потенціал дозволяє передбачити майбутнє, в якому генетичне коригування вже не буде чимось надприродним», говорить Гленн Коєн, професор Гарвардського університету і один з авторів нової стати і в журналі Science Translational Medicine. Він попереджає, що IVG може бути джерелом безлічі політичних і етичних дилем, і в це легко повірити.

IVG дозволяє легко виробляти величезну кількість ембріонів, а технології маніпулювання CRISPR дозволять легко редагувати ті або інші генетичні параметри, вибравши в результаті найбільш привабливі для імплантації варіанти. Коєн порівнює це з тим, як розпис Мікелянджело Сікстинської капели відрізняється від повсякденної праці сучасного дизайнера в Photoshop. «Якщо природний процес ембріонального розвитку йде довго і за заздалегідь визначеним сценарієм, з усіма витікаючими з цього мінусами, то тут майстер може перепробувати тисячу варіантів перед тим, як нарешті знайде максимально відповідну йому комбінацію», говорить він.

Насправді, до подібних масштабів ще дуже далеко. В даний час IVG протестований тільки на мишах, а технологія зміни CRISPR, настільки часто фігурує як основний аргумент прориву в генетиці, насправді досліджено лише незначно. Як гальмуючі чинники виступають як недосконалі технології, так і величезна кількість економічних, етичних, політичних, релігійних та інших соціальних аспектів, які іноді просто перекривають вченим кисень. Щоб така делікатна галузь, як ембріональна генетика, розвивалася в повну силу, потрібно передове обладнання, мільйони доларів інвестицій і відсутність яких би то не було обмежень, чого в сучасному світі досягти практично неможливо.

Існують певні складнощі і з технічної сторони питання. Зараз, якщо ви хочете змінити генетичну структуру ембріона, вам доведеться спочатку здійснити взаємодію сперматозоїдів з яйцеклітинами, а після сподіватися, що у вас вийде ембріон з необхідним вам набором базових ознак, до того ж без будь-яких сторонніх і патологічних особливостей. Але якщо ви працюєте зі стовбуровими клітинами, їх можна відредагувати ще до того, як вони перетворяться в статеві, в результаті нескінченних спроб.

На думку Коєна, IVG не може розглядатися в якості повноцінної репродуктивної технології. Замість цього, вчений пропонує розробити певний набір правил, заснований на етичній та науковій оцінках процесу. В майбутньому технологія може легко вийти з-під контролю суспільства, хоча і варто зазначити, що вона дає змогу практично повністю вирішити проблеми з безпліддям по всьому світу. Але це буде ще не скоро.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button