Здоров'я

Соєву олію звинуватили в порушенні роботи нервових клітин

Американські біологи з’ясували, що вживання великої кількості соєвої олії порушує роботу ста генів в клітинах мозку. Це може сприяти розвитку аутизму, хвороби Альцгеймера і психічних розладів. Результати своєї роботи вчені опублікували в науковому журналі Endocrinology. Коротко про це пише прес-служба Університету Каліфорнії в Ріверсайді.

“Все це не означає, що треба негайно викинути всі запаси тофу, соєвого молока, сиру або соусу. Багато продукти на базі сої містять лише невелику кількість олії і багато корисних речовин, таких як білки і жирні кислоти”, – пояснила Френсіс Сладек, один з авторів роботи.

Соєва олія може бути однією з головних причин розвитку епідемії ожиріння в США та інших промислово розвинених країнах. Вона стала популярною з останньої третини минулого століття після того, як медики виявили свідоцтва того, що тваринні жири і традиційні види рослинної олії сприяють розвитку ожиріння.

В результаті цього і прості споживачі, і промисловці відмовилися від них на користь соєвої олії, чиє виробництво тоді почало набирати обертів. В результаті сьогодні приблизно 60% від загального обсягу споживаної олії в США припадає на соєву. Як відзначають вчені, зростання частки соєвої олії в харчовій промисловості майже ідеально збіглося з темпами поширення епідемії ожиріння.

Соя і мозок

Сладек і її колеги відкрили ще одну негативну властивість соєвої олії. Вони вивчали, як додавання соєвої олії, виготовленої зі звичайної і генномодифікованої сировини, впливало на здоров’я та роботу всіх органів тіла мишей. Спочатку вчених цікавило те, чи будуть нові сорти ГМО-сої, у яких міститься знижені кількості головного компонента цієї олії, лінолевої кислоти, корисніше, ніж звичайні сорти цієї рослини.

Розкривши деякі позитивні і негативні властивості нових сортів ГМО-сої, пов’язані з розвитком ожиріння і діабету, каліфорнійські біологи вивчили те, як її вживання впливає на роботу мозку гризунів, в тому числі і гіпоталамуса, найважливішого гормонального центру організму.

Як виявилося, всі типи соєвої олії порушували роботу приблизно ста генів, активних в клітинах гіпоталамуса. Деякі з них були пов’язані з кругообігом окситоцину, “гормону щастя”, а також інших найважливіших сигнальних молекул і ланцюжків генів, які впливають на роботу мозку і безпосередньо пов’язані з розвитком аутизму і ряду нейродегенеративних захворювань, таких як хвороби Альцгеймера і Паркінсона.

При цьому порушення не були пов’язані з присутністю лінолевої кислоти і стигмастерола – жирових молекул, які раніше вчені вважали двома найбільш шкідливими компонентами соєвої олії. Іншими словами, причина появи збоїв в роботі генів поки залишається невідомою, тому оцінювати наслідки від них і шукати методики боротьби ще складно.

З іншого боку, каліфорнійські біологи все ж рекомендують відмовитися або мінімізувати вживання соєвої олії, враховуючи її більш очевидний і вже доведений зв’язок з іншими хворобами, в тому числі ожирінням і діабетом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button