Здоров'я

Дослідження спростувало ефективність інтервального голодування

Експеримент показав, що така популярна стратегія для зниження ваги не має жодних переваг в порівнянні зі звичайним триразовим харчуванням.

Image by Pixabay

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за останні 50 років число людей, які страждають ожирінням, зросла в три рази: близько 40% дорослих у всьому світі мають як мінімум надлишкову вагу. Це призводить до відомих проблем: підвищує ризик розвитку хронічних захворювань, включаючи серцево-судинні, а також діабету і раку.

На тлі цього з’являється все більше стратегій для зниження маси тіла. Одна з них — інтервальне голодування, особливо популярне в останні роки. Суть в тому, що прийоми їжі (так звані харчові вікна) чергуються з періодами, коли людина не їсть нічого. Існують різні схеми: 16: 8 (протягом восьми годин вдень їсти можна, а що залишилися 16 годин (з вечора до наступного ранку) доведеться голодувати), 14:10, 20: 4 і так далі.

Раніше дослідження показало, що за 12 тижнів, протягом яких випробовувані отримували їжу протягом восьми годин, після чого 16 годин пили тільки воду, добровольці домоглися зниження систолічного тиску і маси тіла в середньому на два з половиною відсотки. Також фахівці заявляли, що інтервальне голодування допомагає знизити рівень цукру в крові, впливає на інсулінорезистентність, сприяє відновленню клітин і зміцненню здоров’я серця. Однак тепер команда з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско виявила, що інтервальне голодування не краще, ніж звичайне триразове харчування, для бажаючих схуднути.

Їхньою метою дослідження, опублікованого в журналі JAMA Internal Medicine, було визначити, чи впливає схема обмеженого за часом харчування на втрату ваги і метаболічне здоров’я у пацієнтів з надмірною масою тіла та ожирінням. В експерименті брали участь 116 осіб (чоловіки і жінки з США у віці від 18 до 64 років з індексом маси тіла від 27 до 43), яких розділили на дві групи: з постійним графіком прийому їжі і з обмеженим за часом.

Випробування тривали 12 тижнів. Так, добровольці з першої групи повинні були їсти тричі на день, в один і той же час (до 20:00). Другій групі при цьому заборонили приймати їжу з 20:00 до 12:00 наступного дня, а протягом восьмигодинного «вікна» (з 12:00 до 20:00) вони могли харчуватися на свій розсуд. Їх також забезпечили вагами з Bluetooth, щоб відстежувати динаміку. Калорійність їжі автори дослідження не контролювали.

Через три місяці обидві групи випробовуваних дійсно схудли: приблизно на 900-1000 грамів (мінус 1,17%) при інтервальному голодуванні і на 600-700 грамів (мінус 0,75%) при триразовому харчуванні. Однак будь-яких серйозних змін у вторинних показниках (вага жирового прошарку, безжирова маса тіла (містить масу органів, м’язів, скелета), рівні інсуліну натщесерце і гемоглобіну A1c) не було.

Таким чином, дослідження показало, що інтервальне голодування, як і звичайне триразове харчування, допомагає лише трохи знизити масу тіла, але не призводить до будь-яких значимих результатів або до поліпшення обміну речовин.

«Обмежене за часом харчування при відсутності інших втручань не відрізняється ефективністю в плані схуднення. Наші результати узгоджуються з попереднім дослідженням, згідно з яким рекомендація пропустити сніданок не впливає на показники ваги у пацієнтів, які намагаються схуднути, але суперечать попереднім звітам, що описує позитивний вплив інтервального голодування на зниження маси тіла та інші маркери метаболічного ризику », — підсумували фахівці.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»