Всесвіт

Спалахи на Сонці – чим вони небезпечні?

Вже не одне десятиліття науковці різних країн намагаються з’ясувати, яким чином можна прогнозувати такі природні явища як спалахи на Сонці. Їх частоту обумовлюють одинадцятирічні цикли сонячної активності. Проте найпотужніші і неприємні прояви активності Сонця наздоганяють нас, абсолютно раптово, і по-сьогодні. Це обумовлено тим, що прогнозувати сонячні спалахи можна тільки при аналізі сонячних магнітних полів, які не відрізняються сталістю та хоча б мінімальної стабільністю.


 • Вплив сонячних спалахів на космічний простір

  Найбільш несприятливими сонячні спалахи вважаються для підкорювачів космосу. Представляючи найбільшу ступінь погрози в просторах космічного простору, хвилі потужної вибухової енергії цілком можуть пошкоджувати супутники зв’язку, і навіть космічні апарати, повністю виводячи прилади та системи управління з ладу. Спалахи на Сонці, що утворюють потужні потоки протонів, значно підвищують рівень радіації, внаслідок чого люди у відкритому космосі можуть запросто піддаватися сильному опроміненню. Певний ризик опромінення існує навіть для пасажирів авіалайнерів, які здійснюють перельоти в певні періоди, які припадають на піки активності спалахів.

  Небезпека хмари плазми і класифікація сонячних спалахів

  Сонячні спалахи можуть представляти чималу небезпеку і для жителів нашої планети, навіть при тому, що Земля захищена від них геомагнітним полем і атмосферним озоновим шаром. Кожен такий спалах супроводжується хмарою своєрідної плазми і, досягаючи Землі, саме ця плазма викликає магнітні бурі, що негативно впливають практично на всі живі організми і виводять з ладу найпотужніші системи зв’язку.

  Після початку сонячного спалаху випромінювання доходить до поверхні Землі протягом 8-10-хвилинного періоду, після чого в бік нашої планети направляються потужно заряджені частинки. Далі протягом триденного строку хмари плазми досягають Землі. Своєрідна вибухова хвиля стикається з нашою планетою і викликає магнітні бурі. Тривалість кожного спалаху зазвичай не перевищує декількох хвилин, однак цього часу і потужності викиду енергії цілком вистачає для того, щоб здійснити вплив на стан Землі і самопочуття її жителів.

  Вченими спалахи на Сонці були класифіковані п’ятьма видами: A, B, C, M, X. При цьому А – спалахи з мінімальним ступенем рентгенівського випромінювання, а кожний наступний – інтенсивніше попереднього у 10 разів. Найбільш потужними і небезпечними вважаються спалахи класу X. Численними вченими і дослідниками помічено, що навіть тайфуни, урагани і землетруси найчастіше виникають під час прояви сонячної активності. Тому прогнози різних природних катаклізмів нерідко пов’язані зі спалахами на Сонці.

  Основні види небезпеки при сонячних спалахах

  Анітрохи не перебільшуючи рівень впливу спалахів від Сонця на людський організм і самопочуття, можна визначити групи людей, які найбільш піддані негативному впливу вибухів енергії сонячної системи.

  Вже не раз доведено, що катастрофи і аварії з вини людського фактора кількісно зростають в дні сонячних спалахів. Це пов’язано з тим, що в такі періоди мозкова діяльність максимально ослаблена, а концентрація уваги сильно притупляється. Крім того, для ряду людей магнітні бурі є збудниками справжніх мук і розладів. Таких груп можна навести безліч:

  Люди з ослабленим імунітетом;

 • Населення, яке страждає серцево-судинними захворюваннями, мігренню, стрибками (перепадами) артеріального тиску;
 • Люди з хронічними захворюваннями, які загострюються під час кожного спалаху сонячної енергії і подальшої магнітної бурі;
 • Населення, схильне до періодичних проявів безсоння, втрати апетиту, неспокійного сну;
 • Психічно неврівноважені особи.

Існують окремі думки, які неодноразово підтверджуються практично, що багатьох під час магнітних бур починають турбувати старі рани, шрами, пошкоджені кістки або хворі суглоби. Також в окрему групу можна віднести тих представників, у яких спостерігається так звана уповільнена реакція на магнітні бурі. Це люди, які відчувають негативні наслідки через кілька днів після сонячних спалахів.

Багато фахівців радять періодично проходити медичні обстеження для виявлення хронічних захворювань. Так як саме такого роду хвороби значно загострюються під час спалахів на Сонці, можна буде якщо не запобігти майбутньому нездужанню і погіршення здоров’я, то хоча б мати під рукою дієві ліки.

Як вчені намагаються передбачати спалахи на Сонці

Враховуючи ступінь впливу і небезпеку від сонячних спалахів, роботи і спроби знайти найбільш вірні методи прогнозування даного явища не припиняються. Досить довго вчені і синоптики розглядали два шляхи вирішення проблеми:

 • Казуальний – ґрунтується на прогнозуванні найближчого спалаху методом його моделювання, для чого ретельно вивчаються фізичні механізми спалаху.

  Синоптичний метод, при якому мається на увазі вивчення та аналіз передумов і поведінки Сонця перед кожним спалахом.

Незаперечним залишається той факт, що корональне походження сонячних спалахів і їх магнітна природа безпосередньо пов’язані. А значить, і для більш якісної розробки прогнозування скоріш за все необхідно буде пов’язувати воєдино обидва методу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments