Здоров'я

Спроба стримати чхання може призвести до розриву глотки

Британські медики опублікували опис клінічного випадку спонтанного розриву глотки в результаті спроби перестати чхати.

Щоб не чхнути, досить затиснути ніс рукою, однак така практика загрожує перфорацією глотки, показують Уандін Янг (Wanding Yang) і її колеги – хірурги з університетського госпіталю міста Лестера у Великобританії. Опис випадку опублікував медичний журнал BMJ Case Reports.

Симптоми почалися після того, як чоловік добряче чхнув, незважаючи на те, що намагався стриматися і для цього затискав ніс. Потім він почав скаржитися на гостру біль, дивний голос і припухлість шиї. Лікарі обстежили чоловіка, але не виявили жодних відхилень в легенях і зробили рентгенівський знімок і комп’ютерну томографію. По знімках стало ясно, що в шиї та грудній клітці пацієнта є велика емфізема – скупчення повітря там, де його бути не повинно. Діагноз був такий: спонтанний розрив стравоходу. Після курсу антибіотиків запалення поступово зійшло нанівець; під час лікування чоловік отримував їжу через трубку, що веде з носоглотки в шлунок.

Попытка не чихнуть может привести к разрыву глотки
КТ (пацієнта). Стрілки вказують на емфіземи. Credit: Wanding Yang et al., BMJ Case Reports, 2018

Мимовільна (спонтанна) перфорація глотки виникає рідко; найчастіше причиною розриву стравоходу стає травма. За всю історію медицини було описано лише трохи більше 300 випадків спонтанного розриву стравоходу, багато з яких виявилися летальними. Чхання, кашель і блювота здатні спровокувати розрив м’яких тканин, якщо тиск на голосові зв’язки збільшується різко і швидко. Автори статті відзначають, що затискання носа при чханні небезпечно. Крім розриву стравоходу воно може призвести до емфіземи в різних відділах грудної клітки, розриву барабанної перетинки або стінок кровоносних судин головного мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button