Екологія

Викиди вуглекислого газу сприяють озелененню планети

Діоксид вуглецю, який потрапив в атмосферу в результаті людської діяльності, стимулює фотосинтез і сприяє озелененню поверхні Землі. Це аксіома.

Але тільки зараз вперше вдалося показати, що збільшення рослинного покриву відбулося завдяки саме цьому ефекту, а не з інших причин. Втім, як і раніше не до кінця зрозуміло, чи зможе флора зупинити негативні наслідки глобального потепління – наприклад, наступ пустель.
Супутникові спостереження і раніше надавали інформацію, що рослинності на планеті стало більше, але яка причина цього явища – достеменно не було відомо. Підвищення температури і збільшення опадів могли вплинути, так як і зростання концентрації вуглекислого газу в атмосфері, який допомагає рослинам ефективніше використовувати воду.

Щоб зрозуміти у цьому всьому роль CO2, Рендалл Донохью з Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень Австралії поспостерігав за рослинністю на краях пустель в Австралії, Південній Африці, на південному заході США, у Північній Африці, на Близькому Сході і в Середній Азії. У цих областях є і тепло, і сонячне світло, але не вистачає хороших дощів, тому зміна рослинного покриву повинна ставати результатом змін або кількості опадів, або рівня вуглекислого газу, або того й іншого.

Якби рівень CO2 залишався постійним, то й кількість рослинності на одиницю опадів не повинна була змінюватися. Однак з’ясувалося, що з 1982 по 2010 рік цей показник в тих регіонах виріс на 11% – відповідно до збільшення концентрації вуглекислого газу. За словами пана Донохью, це твердо переконує, що зростанню зелені сприяв діоксид вуглецю.

Дослідження, присвячені зміні клімату, передбачають, що багато посушливих районів стануть ще сухішими, а деякі пустелі розширять свої межі. Спираючись на висновки пана Донохью поспішати з подібними прогнозами не варто.

Але немає впевненості і в зворотньому – в тому, що ефект озеленення торкнеться найпосушливіших регіонів світу. Бет Ньюінгем з Університету Айдахо (США) нещодавно опублікувала результати 10-річного експерименту з теплицями в пустелі Мохаве в штаті Невада. При закачуванні в парники додаткового CO2 збільшення біомаси не відбулося. «Неправильно думати, що всі пустелі реагують однаково, – каже вона. – Але для будь-якої реакції необхідна достатня кількість води ».

Так чи інакше, але збільшення рослинного покриву обов’язково викличе ланцюгову реакцію, вважає пан Донохью: посиляться опади, зміниться рівень води в річках, якимось чином все це позначиться і на лісових пожежах. Крім того, посилиться поглинання CO2, що теоретично здатне заглушити глобальне потепління.

Пан Донохью не наважується робити прогнози щодо подальшого зростання рослинності. Можливо, і йому хочеться вірити, майбутнє буде більш зеленим і благополучним, ніж передбачають кліматичні моделі.

Натхнення: compulenta.computerra.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button