Земля

Сталагміти з китайської печери допомогли заглянути в історію магнітного поля Землі

Магнітні полюси планети мінялися місцями не раз, між інверсіями може відбуватися від декількох десятків тисяч до декількох мільйонів років. Вважається, що за час існування на Землі людини зміни полюсів не відбувалося — на думку геологів, остання відбулася 773 тисяч років тому. Втім, між ними можуть траплятися «геомагнітні екскурси», коли магнітне поле нестабільне і на певний строк його кут змінюється на 60-180 градусів, після чого знову повертається у вихідне положення. Вчені поки не можуть повністю пояснити причини повної зміни полюсів і тимчасової нестабільності, але продовжують дослідження у цьому напрямку.

Геологи з Китаю, Тайваню та Австралії на чолі з Чуань-Чоу Шеня з Національного університету Тайваню вивчили сталагміти з печери Саньсінь на півдні Китаю. Після проведення ізотопного аналізу вони з’ясували, що їхній вік становить близько 91-107 тис років. Палеомагнітні дослідження продемонстрували магнітодинамічні аномалії з різним ступенем частоти і тривалості, які відбувалися на планеті в цей час.

Завдяки аналізу вчені змогли з’ясувати, що амплітуда розвороту магнітного поля в цей інтервал могла перевищувати 100 градусів, а обертання були асиметричними. Магнітне поле розгорталося на 100 градусів всього за 144 року, що значно менше терміну, який передбачався в науковому середовищі раніше. Цікаво і те, що 103-106 тисяч років тому аномалії відбувалися протягом кількох століть, а 92-98 тисяч років екскурси тривали тисячоліттями, передає N+1. Це перше дослідження, яке дозволило встановити чіткі часові періоди для цього процесу.

Таким чином, завдяки дослідженням вдалося з’ясувати, що зміна полярності може відбутися набагато швидше, ніж вважалося раніше. Відзначається також, що в періоди аномалій магнітне поле Землі стає слабкішим, що означає більш глибоке проникнення в атмосферу космічного випромінювання.

Кнопка «Наверх»
Закрыть