Земля

Стародавні майя мали складні фільтри для води, подібні сучасним

Вчені з США з’ясували, що індіанці майя будували для очищення води систему складних фільтрів з натуральних матеріалів, які вони привозили здалеку. Це одна з найдавніших систем очищення води такого типу в світі.

Image by Peter Vandecaveye from Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Scientific Reports. Для древніх майя збір і зберігання запасів питної води мав вирішальне значення, оскільки багато їх міст були побудовані на пористому вапняку. Це ускладнювало доступ до питної води під час сезонів посухи.

Вчені з Каліфорнійського університету і Університету Цинциннаті (США) виявили системи складних фільтрів у водосховищі Корієнталь в північній частині Гватемали. Ця водойма слугувала важливим джерелом питної води для древніх майя. За допомогою рентгеноструктурного аналізу вчені виявили природне молекулярне сито з цеоліту, який був привезений в Тікаль (де і проходили розкопки) з джерела, розташованого за десятки кілометрів.

Фільтр був вулканічний туф, що складається з включень кварцу і цеоліту, який добре пропускав воду. На думку дослідників, у майя були відстійники, через які вода стікала в спеціальний резервуар, перш ніж потрапити в інший, для чистої води.

Вчені говорять, що за допомогою кварцу і цеоліту майя очищали воду від шкідливих мікроорганізмів, а також від сполук, багатих азотом і важкими металами на кшталт ртуті. Останній міг опинитися в водоймі в зв’язку з тим, що майя активно використовували пігмент — кіновар (сульфід ртуті) — для тинькувальних робіт і в похоронних обрядах.

Найдивовижніше, що система цих фільтрів функціонує досі, хоча була побудована більше двох тисяч років назад, тобто майже за 2000 років до того, як подібні системи очищення води з’явилися в Європі. Таким чином, фільтр майя можна назвати одним з найстаріших у світі.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»