Земля

Жителі середньовічного Великого Зімбабве копали ями, щоб вижити (фото)

Найбільше середньовічне місто Південної Африки використовувало десятки великих резервуарів для зберігання води. Нове дослідження показує, як ця система дозволила громаді керувати стабільним водопостачанням у регіоні з непростим кліматом.

Руїни великого Зімбабве досі вважаються священними для народу шона / ©Wondermondo

Великим Зімбабве називають комплекс кам’яних споруд, що займає площу в 24 гектари і розташований в горах на південному сході Зімбабве. Це одне з небагатьох середньовічних міст Африки на південь від Сахари і найбільше серед них.

За сучасними уявленнями, місто заснували в IX столітті нашої ери. Його будівельниками та населенням є люди шона з групи банту. Саме слово “Зімбабве” мовою шона означає “Великий кам’яний будинок”, і країна отримала свою назву від стародавнього міста. До XI століття воно стало столицею Королівства Шона (іноді називають Мономотапою), що контролював частини сучасних Зімбабве і Мозамбіку. Місто з населенням від десяти до 18 тисяч осіб процвітав, поки не було покинуте в XVII столітті з невідомих причин.

Територія Великого Зімбабве приблизно поділена на дві частини. На пагорбі знаходилися храми, там же жили і представники еліти. У долині селилися ремісники і торговці / ©Innocent pikiray et al.

Але як люди, які жили в ньому, задовольняли свої потреби? Особливу складність представляла вода: великий Зімбабве розташований в районі з частими посухами, тому забезпечення стабільної подачі води для такого числа людей і потрібного їм кількості худоби повинно було стати проблемою. У такій місцевості зазвичай можуть вижити кочівники, але не городяни, прив’язані до одного місця. Більш того, в релігійних культах сучасних шона поклоніння богу води і прохання про дощ — одні з центральних елементів. Але ось чи допомагали їх середньовічним предкам молитви або ті використовували інші методи?

Відповідь на це питання дали автори статті, опублікованої в журналі Anthropocene. За допомогою методів дистанційного зондування і розкопок вони досліджували ряд великих западин в ландшафті, які місцеві жителі називають «дхака» (dhaka). Ці поглиблення раніше не вивчали, оскільки вважалося, що їх викопували лише для збору глини, що використовується при будівництві в місті.

На лівій фотографії показана яма “Дхака”, на правій — традиційний колодязь / ©Innocent pikiray et al.

Нові дослідження показують, що ями теж використовували для зберігання і розподілу води в місті. Є чіткі ознаки того, що поглиблення були викопані там, де вони могли збирати поверхневі води, водночас в них просочувалися підземні води. У них же вода перебувала в посушливі періоди року.

Автори роботи виявили більше ям “дхака”, ніж було відомо раніше. Їх знайшли там, де після дощу природним чином виникають невеликі струмки, або там, де на поверхню виходять грунтові води. Це в поєднанні з розташуванням і конструкцією западин переконало дослідників в тому, що ями «дхака» функціонували як продумана система для забезпечення стабільного водопостачання поза сезоном дощів. За оцінками вчених, система могла зберігати 18 тисяч кубічних метрів води.

Процес картографування за допомогою дистанційного зондування / ©Innocent Pikiray et al.

Таким чином, жителі Великого Зімбабве розробили методи зберігання та управління водою в районі, який характеризується трьома різними кліматичними сезонами: дуже теплий і сухий, теплий і вологий, а також, нарешті, тепла і суха зима. Таке водопостачання було просто необхідно для створення міського суспільства, яке потребувало безпечного постачання водою своїх жителів, худоби і сільського господарства.

 “Незважаючи на фрагментарність, зростаючий обсяг екологічних та археологічних даних, об’єднаних з історичною та етнографічною інформацією, малює новий, переконливий портрет Великого Зімбабве: ландшафт, де людське поселення, земля та вода були тісно пов’язані протягом тривалого часу і певною мірою продовжують це робити. Джерела та дощова вода живили міське населення, що складалося з правлячої еліти, релігійних лідерів, ремісників та купців. Водосховища були стратегічно розташовані так, щоб максимально задовольнити попит на воду», — розповіли автори роботи.

Дослідники сподіваються, що вивчення ям «дхака» в інших районах може також показати, як інші середньовічні громади в регіоні вирішували питання управління водними ресурсами.

Раніше інші вчені припускали, що залишення Великого Зімбабве в XVII столітті (і зникнення на півдні Африки великих міст при збереженні народу шона) — результат тривалого зниження рівня опадів в регіоні через глобальне похолодання (малий льодовиковий період). Якщо це так, то можна припустити, що система резервуарів для зберігання води була достатньою лише для компенсації одного-двох посушливих сезонів, але не перемикання клімату в новий, більш холодний і сухий стан.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button