Людина

Створені контактні лінзи, які допоможуть дальтоникам розрізняти кольори

Дальтонізм є хоч і не смертельною, але досить неприємним захворюванням, при якому людина практично не розрізняє кольори. Існує чимало способів корекції цього стану, але всі вони зав’язані на використанні електроніки або складних оптичних приладів, будь то спеціальні окуляри, VR-шоломи або комп’ютерні програми. Але все може змінитися завдяки розробці вчених з Бірмінгемського університету, які створили дешеві у виробництві контактні лінзи, що допомагають дальтоникам повернути зір.

Для початку трохи згадаємо анатомію. Наша сітківка має в своєму складі світло – і кольоросприймаючий шар. За сприйняття кольору відповідають особливі клітини – багатьом відомі палички і колбочки. Причому ці клітини за функціями розділені на 3 групи, кожна з яких сприймає хвилі певної довжини: короткі (сині), середні (зелені) і довгі (червоні). Коли всі ці клітини працюють нормально, людина сприймає всі кольори і їх відтінки. Але якщо якась із груп дає збій, людина вже не бачить певні кольори та їх поєднання.

Вчені з Бірмінгемського університету вирішили, що для того, щоб повернути можливість бачити втрачені кольори, потрібно посилити сприйнятя кольору спеціальним барвником на основі похідного родаміну, який поглинає хвилі світла певної довжини. При нанесенні барвника на контактну лінзу, він «блокує» діапазон хвиль від 545 до 575 нанометрів. Це між середніми і довгими хвилями. В результаті цього посилюється контраст між зеленим і червоним кольорами, що і підсилює сприйняття кольору одного з найпоширеніших видів дальтонізму.

Більш того, нові контактні лінзи вже пройшли клінічні випробування. В ході дослідження дві групи людей повинні були назвати кольори запропонованих предметів, а потім і об’єктів навколо них. В результаті група людей, які використовували контактні лінзи, показала набагато кращі результати в порівнянні з контрольною групою. Як заявив автор розробки Хэйдер Батт:

«Наші контактні лінзи являють інтерес для корекції колірної сліпоти. Обробка, яку ми проводили, не вимагає складної підготовки, вона нетоксична для людського ока, а сам метод може бути використаний не тільки при виготовленні контактних лінз, але і в звичайних окулярах».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button