Технології

Створений робот з повністю живих клітин

Розвиток штучного інтелекту та створення новітніх роботизованих систем з легкістю проникають в наше життя. Медицині скоро буде складно обходитися без роботизованої техніки, оскільки деякі операції проводяться за допомогою роботів, а використання роботизованих протезів допомагає людям з інвалідністю жити повноцінним життям. Крім медичного використання, роботи вже давно експлуатуються в освоєнні космосу, на виробництві та в побуті, а також для безлічі видів розваг. Але якщо раніше роботи являли собою “коктейль” з мікросхем і бляшанок, то вже сьогодні вченим вдалося створити перших роботів з живих клітин.

Создан робот из полностью живых клеток

За допомогою спеціальних алгоритмів вченим вдалося створити робота з живих клітин

“Живі” роботи

Згідно зі статтею, опублікованій на порталі sciencealert.com вчені змогли створити перших в світі роботів, які повністю складаються з живих клітин. Так звані ксеноботи являють собою крихітні кульки, які містять у собі від 500 до 1000 комірок, при цьому вони можуть навіть переміщатися по чашці Петрі, самоорганізовуватися і перевозити найдрібніші корисні вантажі. Як стверджують вчені, ксеноботи не схожі ні на один живий організм або орган, з якими ми знайомі сьогодні.

Фахівці відзначають, що у новітніх живих машин є безліч можливостей для їх реалізації та призначення, починаючи від точкової доставки ліків і закінчуючи відновленням навколишнього середовища. Ксеноботів поки не можна точно визначити, оскільки їх не можна повністю віднести до традиційних роботів, ні до відомих видів живих організмів. Вчені вважають, що необхідна нова класифікація, в якій буде особливий клас, що має назву “живий, програмований організм”.

Создан робот из полностью живых клеток

При створенні “живого” робота використовувалися сотні клітин серця і шкіри жаби

При реалізації незвичайного експерименту вчені використовували суперкомп’ютер і спеціальний алгоритм, за допомогою якого вони б могли зібрати кілька сотень комбінацій клітин серця і шкіри жаби.

Ґрунтуючись на найбільш кращих комбінаціях клітин, учені збирали “живого робота” немов конструктор. З допомогою клітин шкіри, яка використовувалась як сполучна тканина і клітин серця жаби, які виконували в ході експерименту свою головну здатність — м’язове скорочення, ксеноботи могли пересуватися. Живі роботи могли переміщатися у водному середовищі протягом тижня без необхідності в додаткових поживних речовинах, крім тих, що вже мали в клітинах у вигляді ліпідів і білків.

Создан робот из полностью живых клеток

Живі роботи мають безліч переваг і можливостей, ніж їх попередники

Ксеноботи є повністю біорозкладними. Коли в ксеноботах закінчуються поживні речовини, вони перетворюються в скупчення мертвих клітин, що в свою чергу дає переваги перед металевими й пластиковими роботами.

Незважаючи на наявність у ксеноботів колосального потенціалу, вчені насторожено продовжують вивчати їхню взаємодію з нервовою системою, оскільки є ризик перетворення ксеноботів в біозброю. Разом з тим, фахівці відзначають, що ксеноботи здатні на масштабне використання їх у різних сферах: на роботу з радіоактивними забрудненнями та іншими небезпечними для людини хімічними сполуками, при використанні їх для збору мікропластика в океанах, а також для подорожі по артеріях людини, що допоможе в лікуванні деяких захворювань.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button