Екологія

Світлячки зникають з обличчя Землі з вини людини

Згідно з недавнім дослідженням, багато видів світлячків знаходяться на межі зникнення через пестициди і втрати природного середовища.

Светлячки исчезают с лица Земли по вине человека

На сторінках журналу BioScience дослідники повідомляють, що один із найцікавіших феноменів природи буквально зникає з лиця Землі через «штучну» конкуренцію. Сьогодні понад 2000 видів світлячків (насправді це звичайні жуки) освітлюють болота, береги озер, луки, ліси та міські парки по всьому світу. За словами Сари Льюїс, біолога з Університету Тафтса в штаті Массачусетс, багато різновидів цих дивовижних комах планомірно знищуються втручанням людини.

«Деякі види страждають сильніше за інших, оскільки для завершення життєвого циклу їм необхідні спеціальні умови», пише вона.

Наприклад, малайзійський світлячок (Pteroptyx tener) під час своєї личинкової фази мешкає в прибережних мангрових заростях. Ось тільки ці зарості рік від року вирубуються для того, щоб розбити на їх місці нові плантації або рибні ферми. У іншого світлячка, Lampyris noctiluca, проблема не менш серйозна. Самки цього виду не вміють літати, так що якщо їх міграційний шлях був розірваний автомагістраллю або приміською забудовою — вид починає повільно вимирати.

Існують і такі види світлячків, які, будучи личинками, харчуються лише конкретними різновидами м’якотілого видобутку — черв’яками, равликами і так далі. Але якщо фруктовий сад, в якому живе вся ця живність, вирубується під корінь на догоду урбанізації, то і світлячки вмирають від голоду.

Але найбільша загроза — це забруднення середовища штучним світлом. Світлячки починають світитися зовсім не для власної розваги. Їх мерехтіння являє собою частину шлюбного ритуалу. Якщо личинки світлячків живуть до декількох років, то, перетворившись у дорослу комаху для спарювання, їм залишається жити не більше тижня. Проте велика кількість штучних джерел освітлення дезорієнтує комах, так що більшість з них просто не знаходить собі партнерів.

Нарешті, ще одна важлива проблема — використання пестицидів. Органофосфати і неонікотіноїди, якими фермери виводять шкідників, знищують цілі популяції корисних комах. Дослідники змушені визнати, що дуже скоро багато видів доведеться заносити до Червоної книги по причині того, що вони вже сьогодні перебувають на межі повного зникнення.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button