Екологія

Супутники і штучний інтелект простежать за викидами електростанцій

Корпорація Google профінансувала створення “екологічного Великого брата”. Мова йде про спостереження з орбіти за роботою кожної теплової електростанції в світі. Супутники зберуть дані про те, в які моменти діяла електростанція, а в перспективі зможуть виявляти і склад викидів. Штучний інтелект проаналізує зібрану інформацію.

Ці відомості знадобляться, щоб перевірити, наскільки сумлінно ті чи інші країни виконують свої зобов’язання щодо скорочення викидів. Інформація буде в реальному часі викладатися у відкритий доступ.

Проект став одним з переможців конкурсу Impact Challenge. Корпорація Google оголосила, що розділить 25 мільйонів доларів США між 20 командами, які збираються використовувати штучний інтелект для вирішення тієї чи іншої світової проблеми. Отримавши заявки з 119 країн, експерти компанії відібрали найбільш перспективні проекти.

У їх числі виявилася ініціатива команди з трьох дослідницьких центрів – некомерційного об’єднання WattTime (буквально “час вата”, алюзія на англомовний питання What time? – “Скільки часу?”), аналітичного центру Carbon Tracker (що можна перевести як “стежить за вуглецем” або “вуглецевий інспектор”) та Інституту світових ресурсів (World Resources Institute). На створення “око в небі” група отримала 1,7 мільйона доларів США.

Нагадаємо, що захворювання, пов’язані зі забрудненням повітря, щороку забирають життя мільйонів людей. Як наголошується в доповіді Інституту вимірювання і оцінки здоров’я за 2019 рік, від цих захворювань вмирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод чи малярії. У рейтингу найпоширеніших факторів, що скорочують життя, забруднення повітря займає п’яте місце.

Крім того, викиди вуглекислого газу створюють парниковий ефект, що веде до зміни клімату. Нагадаємо, що зовсім недавно в атмосфері був зафіксований рекордний рівень CO2 за три мільйони років.

У зв’язку з цим важливо правильно розуміти, скільки і чого викидається в атмосферу прямо зараз. Однак у багатьох країнах, які активно використовують теплові електростанції (ТЕС, один з основних забруднювачів), подібних систем моніторингу просто немає.

Спутники и искусственный интеллект проследят за выбросами электростанций
Теплові електростанції – одне з основних джерел забруднення повітря та викидів вуглекислого газу.
Фото pixabay.com.

Як відзначає ресурс Gizmodo, у команди Carbon Tracker вже є досвід “супутникового шпигунства” за роботою ТЕС в Китаї.

Видання Vox пояснює, що для проекту розробляються датчики, які здатні дистанційно визначити рівень оксиду азоту NO2. Це з’єднання, потрапляючи в атмосферу, що спричинює кислотні дощі. Крім того, супутники будуть оснащені інфрачервоними сенсорами, які фіксують виділення тепла при роботі електростанції. Відіграє свою роль і фотозйомка. Правда, роботі всієї цієї апаратури можуть перешкодити хмари.

Зрозуміло, автори ініціативи не можуть наказати своїм “підопічним” знизити викиди. Але дані, оперативно викладені у відкритий доступ, допоможуть людству (в тому числі в особі перевірчих органів) побачити реальну картину того, що відбувається і… ввести нові санкції. Так, влада багатьох країн і регіонів підозрюються у заниженні даних про викиди, стверджує Vox.

Втім, у Carbon Tracker, ймовірно, не збираються втручатися в політичні процеси. Повідомляється, що ця ініціатива допоможе досягти куди більш важливої масштабної мети: повністю відмовитися від ТЕС у всьому світі до 2040 року. Нагадаємо, що теплові електростанції забруднюють навколишнє середовище сильніше, ніж атомні (зрозуміло, поки на останніх не відбувається аварій).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button