Екологія

Такого потепління Земля ще не переживала

Вчені довели, що нинішнє глобальне потепління відрізняється від інших кліматичних зрушень, що відбуваються на планеті за 2000 останніх років. Попередні похолодання і потепління були не планетарними, а регіональними, викликаними природними силами. Тоді як в кінці XX століття (XXI століття не вивчався) температура на 98% території Землі виявилася найвищою за весь досліджуваний період. Таке майже загальне потепління є унікальним для сучасної епохи.

Більш того, швидкість, з якою сьогодні зростає температура, набагато перевищує будь-які попередні її коливання. Ці коливання були викликані головним чином природними причинами, включаючи потужні вулканічні виверження, а не антропогенними викидами парникових газів. Такі висновки, озвучені в трьох роботах, опублікованих у журналі Nature і Nature Geoscience, повідомляє Science News.

Використовуючи всі доступні джерела і дані, дослідники з Бернського університету та інших світових наукових центрів проаналізували як змінювалася температура на Землі, починаючи з першого року нашої ери. Далі міжнародні групи підготували понад 15 000 різних кліматичних реконструкцій минулих глобальних змін. Потім дослідники вивчили точні терміни потепління і похолодання 4-х раніше виявлених «кліматичних епох»: теплий «римський» період — приблизно з 1 по 300 рік, холодний період Середньовіччя з 400, 800 рік, теплий період з 800 по 1200 рік і Малий льодовиковий період з 1300 по 1850 рік.

Вони виявили, що ті минулі кліматичні епохи не були одночасними глобальними подіями, що охоплюють всю планету. Приміром, під час Малого льодовикового періоду центральна і східна частина Тихого океану досягли мінімальної температури вже в XV в, тоді як північний захід Європи і південний схід Північної Америки охололи до мінімуму двома століттями пізніше – до XVII сторіччя.

Таке дослідження виявило, які природні сили могли стояти за величезними регіональними коливаннями температури, знову ж таки, чому стався Малий льодовиковий період? Виявилося, що головним двигуном таких масштабних коливань температури з’явилися потужні вулканічні виверження. Виверження спочатку привели до охолодження і зміни клімату, а потім настав період відновлення, коли планета знову прогрілася. Це відновлення збіглося з початком промислової революції, в якій парникові гази стали головним драйвером для сучасного глобального потепління.

Автори робіт констатують, що результати досліджень не «відкривають Америку». Але в цей раз різні групи вчених провели незалежні аналізи і прийшли до єдиної думки: сучасне глобальне потепління виглядає нестандартним, ріст температури відбувається одночасно скрізь і його швидкість вище, ніж у попередні тисячоліття. Крім того, в цей раз дослідники створили унікальні моделі, які можуть синтезувати і відтворювати температури останніх 2000 років.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button