Земля

Тарантули використовують бічні очі в якості крокоміра

Дослідники з Мадридського автономного університету прийшли до висновку, що павуки виду апулійскій тарантул (Lycosa tarantula) використовують задні бічні очі в якості одометра.


На відміну від кочівних тварин, види, що не мають визначених маршрутів переміщення, повинні володіти специфічними стратегіями орієнтування на місцевості. Відомо, що одним з ключових параметрів такої навігації є пройдена відстань, — в поєднанні з напрямком руху ним користуються, наприклад, мурахи і медоносні бджоли. Однак те, від яких особливостей зору залежить вирішення цієї задачі, залишається неясним.

За однією з гіпотез, оцінка відстані відбувається двома способами: за допомогою сприйняття оптичного потоку і візуального «лічильника» кроків. Попередні роботи показали, що мурахи можуть успішно повернутися в гніздо, орієнтуючись на чорно-білі смуги, за умови, що ті нерухомі і знаходяться збоку. При цьому нижня частина очей виявилася не пов’язана з навігацією, а рух смуг дезорієнтував комах.

У новій статті іспанські вчені проаналізували орієнтацію на місцевості павуків-вовків L. tarantula, поширених у Південній Європі. При довжині тіла до 70 міліметрів ці тварини ведуть самотній спосіб життя, проводячи більшу частину світлового дня в норі глибиною до 60 сантиметрів. Як і більшість інших представників родини Lycosidae, апулійські тарантули мають вісім очей: два задніх серединних (PMEs), обладнаних окоруховими м’язами, і шістьма побічними, два з яких — задні бічні (PLEs) — розташовані з боків головогруди. Задні серединні очі дозволяють павукам розрізняти об’єкти на великій відстані, передні серединні (AMEs) — розпізнавати поляризоване світло і, як наслідок, орієнтуватися при природному освітленні. Однак у приміщеннях основним «компасом» павуків залишаються передні бічні очі (ALEs).

Тарантулы используют боковые глаза в качестве шагомера

Розташування очей L. tarantula: передні серединні (AME), передні бічні (ALE), задні бічні (PLE) і задні серединні, або головні (PME) / ©Joaquin Ortega-Escobar et al., The Journal of Experimental Biology, 2017

Щоб з’ясувати, на який зір покладаються павуки-вовки при поверненні в нору, автори поміщали самок L. tarantula в тераріум з трьома секціями, в двох з яких розташовувалися нори. В рамках тестів тварин відсували від нори, після чого переносили у випробувальну секцію довжиною 90 сантиметрів. На стінках або підлозі останньої при цьому були нанесені паралельні чорні лінії, які павуки могли сприймати задніми серединними (кут огляду вниз і вбік 0-80 градусів), передніми бічними (вниз) або задніми бічними очима (з кутом периферичного огляду 60-180 градусів).

Передні серединні очі не закривалися, оскільки їх оптична вісь орієнтована на 20 градусів вгору і розташовується під кутом 15 градусів до сагітальної площини. Виконання тесту вважалося успішним при досягненні точки, відповідної норі. Результати експерименту з лініями, розташованими на стінках, показали, що павуки проходять значно меншу відстань до передбачуваної нори з закритими задніми бічними очима, ніж на тренуваннях, причому додаткове виключення з огляду задніх серединних очей також скорочувало значення, але в меншій мірі. При приміщенні тварин в канал з перпендикулярними смугами на підлозі шлях до нори знижувався, коли вчені закривали задні серединні і задні бічні очі. Найменш вираженим ефект виявився при закритті тільки передніх бічних очей: у цьому випадку відстань до нори зменшилася з 34,5 ± 8,4 (всі очі відкриті) до 26,1 ± 9,7 сантиметри. Таким чином, павуки при оцінці відстані покладалися в основному на задні бічні очі і менше — на задні серединні очі незалежно від розташування ліній.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button