Всесвіт

Телескоп “Вебб” займеться дослідженням алмазної планети

Одним з досліджень, запланованих на перший рік роботи телескопа “Вебб”, стане вивчення двох екзопланет — покритої лавою алмазної 55 Cancri e і безповітряної LHS 3844 B. Про плани повідомляє НАСА.

Телескоп “Вебб” завершує процес налаштування. Як відзначають в НАСА, вже через кілька тижнів, після того, як всі системи будуть протестовані і налаштовані, він зможе почати повноцінну наукову роботу. Одним з перших досліджень стане вивчення двох екзопланет, які класифікуються як суперземлі через їх розміри і кам’янисті структури.

55 Cancri e

55 Cancri e – скеляста планета, яка в два рази більше Землі і у вісім разів важче. Вона обертається на відстані менш як 2,4 млн км від своєї зірки (це в 25 разів менше, ніж відстань від Меркурія до Сонця). Рік на такій планеті триває всього 18 годин. У попередніх дослідженнях вчені показали, що ця планета, по всій видимості, багата вуглецем. А температура і тиск створюють ідеальні умови для утворення алмазів.

Планети, які розташовані так близько до своєї зірки, як правило знаходяться в синхронному обертанні (приливному захопленні). Одна сторона такої планети завжди повернута до зірки. У таких планет найгарячіша точка знаходиться в центрі денної сторони, а кількість тепла, що надходить з цього боку, не змінюється істотно з плином часу.

Однак, попередні дослідження 55 Cancri e, виконані телескопом «Спітцер», показали, що найгарячіша точка зміщена від центру денної сторони, а кількість тепла, що надходить варіюється. Планетологи висунули дві можливі версії, які пояснювали б таку аномалію.

По-перше, на планеті може бути щільна атмосфера, яка сприяє переміщенню тепла. А, крім того, планета може знаходиться в резонансі 3:2, Як Меркурій. У цьому випадку обертання не синхронне, але на кожні два оберти навколо зірки планета три рази обертається навколо своєї осі.

Дослідники вважають, що камера ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) і прилад середнього інфрачервоного діапазону (MIRI), встановлені на телескопі «Вебб» допоможуть зафіксувати спектр теплового випромінювання планети і покажуть, як насправді йдуть справи.

LHS 3844 b

Друга планета LHS 3844 b обрана через відсутність атмосфери і низької температури. Вона також обертається дуже близько до своєї зірки і робить один оборот за 11 годин. Але, оскільки її зірка відносно маленька і холодна, поверхня планети не може розплавитися.

Вчені вважають, що у відсутності атмосфери MIRI зможе захопити спектра теплового випромінювання денної сторони LHS 3844 B. Спектри різних порід відрізняються, тому порівняння з даними про відомі гірські породи, таких як базальт і граніт, допоможе визначити структуру цієї планети. Крім того, якщо планета вулканічно активна, спектр також покаже сліди вулканічних газів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button