Здоров'я

Тяга до їжі: 8 невідомих фактів

Чому іноді (а іноді і постійно) наш організм немов бере нас в заручники з умовою «з’їж це негайно, а то гірше буде!»? І ми, відкинувши всі благі спонукання харчуватися правильно, поспішаємо за фаст-фудом або відкриваємо заборонену коробочку з солодощами. Кожен зустрічається з такою непереборною тягою до певної їжі. Вчені відкривають завісу про те, що з нами відбувається.

1. Дефіцит поживних речовин рідко викликає тягу до їжі

Раніше фахівці сходилися на думці, що якщо вас потягнуло з’їсти бургер, значить, вам не вистачає заліза, а захотілося шоколаду — рівень магнію посилає сигнал SOS. Але якщо б тяга до їжі дійсно залежала від нестачі поживних речовинах, ми б не могли відірватися від поїдання шпинату, жартує дієтолог Джеймі Мас. Замість цього, вважають сучасні дослідження, корінь проблеми треба шукати в мозку.

Виявляється, солодкі і жирні продукти активують в ньому ті ж області насолоди, що і наркотики. В результаті активації виробляється гормон задоволення дофамін — і мозок вимагає повторення цього почуття знову і знову. Ось чому ми знову повертаємося до тих продуктів, які спочатку викликали у нас «мозковий кайф».

2. Дефіцит заліза може викликати тягу до поїдання льоду, глини і папери

Геофагія — порушення, при якому людину тягне з’їсти щось свідомо неїстівне, наприклад, папір, глину, метал, крейду, землю, траву, пральний порошок або пісок — може бути спровокована важким дефіцитом заліза, каже Мас. Це нерідко відбувається з вагітними жінками, оскільки їх організм потребує більшої кількості заліза для розвитку плода. На щастя, коли нестача заліза заповнюється, дивні прагнення з’їсти крейда або землю проходять.

3. Любов до шоколаду залежить від країни

Культурні і соціальні чинники також можуть грати роль в тязі до певних продуктів. Наприклад, у Північній Америці через часту рекламу апетитних видів шоколаду, він є найбільш «притягальним» продуктом, а ось японки до нього досить байдужі і скоріше виберуть суші. В Єгипті в любові до цієї солодощі зізнаються лише 6% жінок.

4. Цукор обганяє жир

Хоча і солодке і жирне збуджують центри задоволення в мозку, вас швидше буде тягнути на цукерку, ніж на шматок бекону, йдеться в дослідженні Американського журналу клінічного харчування. Для цього дослідження вчені простежили активність мозку у 100 школярів при вживанні шоколадного молочного коктейлю, в якому було або більше цукру, або більше жирів, але однакову кількість калорій. З’ясувалося, що напій з надлишком цукру більш ефективно активував області мозку, відповідальні за переїдання, ніж напій з надлишком жирів.

5. Недостатній сон змушує нас їсти шкідливу їжу

Якщо ви проворочились всю ніч, то навряд чи зможете відмовити собі у шкідливих кулінарних задоволеннях на наступний день. При втомі нас сильніше тягне на вуглеводи і цукор — так організм шукає для себе додаткові джерела енергії, каже Мас. До того ж, ви можете відчувати підвищене почуття голоду, оскільки недосип вибиває з колії рівень лептину та греліну — гормонів, відповідальних за регуляцію почуття голоду. Згідно з результатами дослідження Майо Клінік, люди, що спали на 80 хвилин менше звичайного, з’їдали на 550 калорій більше на наступний день.

6. Сильний апетит при ПМС може бути сигналом тривоги

Хоча ви знаєте, що за кілька днів до початку менструації вас буває неможливо відірвати від пакети з чіпсами або шоколадної плитки, дослідження Університету Пенсільванії 2011 року з’ясувало, що жінки, які відзначали найбільш гострі спалахи апетиту при ПМС, частіше стикалися з небезпечними порушеннями харчування і важким почуттям провини після переїдання. Автори дослідження припускають, що жінки, які істотно обмежують кількість з’їджених в день калорій, особливо гостро відчувають тягу до їжі в цей період, оскільки їх організм намагається компенсувати звичну нестачу їжі. Ще один привід іноді балувати себе чимось смачним!

7. Тягу до їжі навмисно викликають супермаркети

Для вас схопити шоколадний батончик, коротаючи час в черзі на касу, може виглядати як раптове бажання поласувати шоколадом. Раптове — лише для вас: «Виробника платять магазинах ціну за місце на полиці, щоб їх продукція неодмінно попалася вам на очі, наприклад, на касі чи на полицях на рівні очей», говорить професор маркетингу Коллін Пейн. Ваша «раптова» тяга до шоколаду була заздалегідь кимось передбачена.

8. Невідомо, чому вагітних тягне на солоні огірки і морозиво

Хоча є цілком окреслений зв’язок між вагітністю і тягою до їжі, немає ніякого логічного наукового пояснення, чому майбутні мами без розуму від солоних огірків, каже Мас. Деякі дослідження припускають, що вагітність лише підсилює тягу до і без того улюблених продуктів. Інші вважають, що з вагітністю змінюється розстановка гормонів, відповідальних за почуття голоду. Але на питання «чому солоні огірки?!» відповісти поки так нікому і не вдалося.

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button