Людина

Трудоголізм – смертельна залежність, якою всі пишаються

Регулярні переробки поступово увійшли в норму через загальний культ успіху, а трудоголізм став повноцінною залежністю з яскравими симптомами і страшними наслідками. Настав час запитати себе, чи не запрацьовуєтися ви до смерті?

Як живуть трудоголіки?

Як мінімум два рази на тиждень Олександр прокидається по будильнику в 3 години ранку, відкриває ноутбук, заварює міцну каву, і наступні 4 години проводить, придумуючи маркетингові стратегії для своїх клієнтів. В 7 ранку він снідає, приймає душ, їде в офіс і намагається виконати якомога більше термінових завдань. Також Олександр проводить багато часу у відрядженнях, часто відвідує клієнтів в інших містах і ніколи не засинає один: його комп’ютер, планшет і телефон завжди «ночують» поруч. Він випиває близько 8 чашок подвійного еспрессо в день і чесно намагається звести вживання енергетичних напоїв до однієї банки в день. Олександр – незамінний співробітник, тому він відмовляється від відпустки вже другий рік поспіль. Корпоративний психолог вже кілька разів натякав, що Олександр – трудоголік, і його проблему не можна пускати на самоплив.

 

У міжнародній класифікації психічних розладів трудоголізм поки відсутній, але у нього є всі ознаки залежності. Переробки, неможливість зупинитися і розслабитися, дискомфорт і докори сумління на вихідних, повне занурення в роботу, нав’язлива потреба постійно контролювати всі виробничі процеси – чи варто продовжувати список симптомів?

Як трудоголізм руйнує відносини та здоров’я

Олександр не згоден з психологом, хоча не заперечує, що його особисте життя давно застигло на нульовій позначці.

«Кожна дівчина, з якою я зустрічався, рано чи пізно влаштовувала істерику, що я ставлю роботу вище наших відносин. Я не хочу здатися психопатом, але якого біса я повинен витрачати дорогоцінний час, щоб марно проводити його з нею?»

Згідно з дослідженнями психологів, майже 40% шлюбів, де один з партнерів страждає трудоголізмом, закінчуються розлученнями. За іншими даними, близько 80% залежних від роботи людей, набувають нервові розлади, хвороби серця, судин і ШКТ. Не дивлячись на це, більшість людей вважали б Олександра не трудоголіком, а профі.

Людина, орієнтована на кар’єру, потенційно готова пожертвувати особистим життям і щастям заради визнання і гідної матеріальної компенсації. На жаль, успіху досягають не всі. Психотерапевт Брайан Робінсон, професор Університету Північної Кароліни (США), регулярно консультує людей, звільнених за трудоголізм:

«Вони працювали у вихідні і підбурювали колег чинити так само, розраховуючи на лояльність керівництва. Але іноді таких людей звільняють, і вони можуть опинитися на межі суїциду, втрачаючи сенс життя і віру в себе».

Кароса – раптова смерть на робочому місці

Все ще не вірите, що трудоголізм небезпечний? Запитайте японців. В Японії, де люди переробляють в середньому по 80 годин на місяць, поширеною стала раптова смерть на робочому місці – кароса. За статистикою, понад 1000 людей у віці близько 30 років помирають прямо за своїм комп’ютером від інфаркту, викликаного перевтомою. Чому це відбувається?

Як і алкоголізм, трудоголізм впливає на хімічні процеси в мозку, стимулюючи підвищене вироблення адреналіну, кортизолу та інших гормонів стресу. В результаті артеріальний тиск підвищується, порушується серцевий ритм, і ризик нападу підвищується в рази. Цього дійсно варто побоюватися.

 

Тест: Перевірте себе на трудоголізм

Як визначити, чи не загрожує вам поповнити ряди трудоголіків? Пройдіть простий тест. За кожну позитивну відповідь зараховуйте собі по 1 балу.

1. Ви регулярно відкладаєте зустрічі з друзями та сім’єю, щоб попрацювати.

2. Перед тим, як заснути, ви прокручуєте в голові плани на наступний робочий день.

3. Коли люди запитують «Що новенького?», ви найчастіше розповідаєте про роботу.

4. Коли ви нервуєте або засмучені, робота найкраще допоможе вам розслабитися.

5. Коли ви плануєте затриматися на роботі ще пару хвилин, ви завжди залишаєтеся на годину або два.

6. Ви хвалите себе, затримуючись на роботі.

7. Коли вашій команді доручають новий проект, ви берете більшість завдань на себе, вважаючи, що колеги зроблять це гірше.

8. Розлучення ви вважаєте непоганим шансом сфокусуватися на кар’єрі.

9. Кожен рік у вас залишається кілька невикористаних днів відпустки.

10. Перед тим, як покинути офіс, ви нагадуєте колегам, що з вами завжди можна зв’язатися по електронній пошті або телефону.

11. Якщо ви не отримуєте жодного важливого листа під час вихідних або відпустки, ви відчуваєте тривогу.

12. Вам натякали, що ваша поведінка в офісі буває агресивною або неприємною.

13. Коли ваша кар’єра пішла вгору, коло ваших друзів помітно звузилося.

14. Ви завжди спите менше 7 годин, працюєте вдома чи прокидаєтеся раніше, щоб швидше приступити до справ.

15. Захворівши ГРВІ, ви не залишаєтеся вдома, а відправляєтеся на роботу.

Результати:

12 і більше балів: Ви на 100% залежні від роботи. Настав час переглянути життєві пріоритети і поговорити з психотерапевтом. Повірте, ви – це не лише ваша робота.

9-11 балів: Високий ризик залежності. Ще трохи, і думки про відпустку будуть викликати у вас тільки роздратування.

5-8 балів: Ви балансуєте на межі трудоголізму. Можливо, невелика відпустка допоможе розставити все на свої місця.

4 бали і менше: Ви спокійні і врівноважені. Вітаємо.

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button