Різне

Цікаві та незвичні факти про людське тіло

tilo-ludyny

Вашій увазі підбірка цікавих та незвичних фактів про людину

Ковтання і дихання

Факт 1: Людина – єдиний ссавець, який не вміє одночасно ковтати і дихати.

Всі ссавці, за винятком людини, а також багато інших тварин здатні дихати і харчуватися одночасно. Точніше кажучи, людина в дитячому віці також володіє такою здатністю, що дозволяє дитині смоктати груди і дихати одночасно. Приблизно до 9 місяців ця можливість поступово втрачається через те, що наш мовний апарат опускається нижче для того, щоб людина мала можливість видавати гучні членороздільні звуки, тобто у неї розвивається мова. У інших ссавців органи, які відповідають за «мову», знаходяться вище.

Другий мозок

Факт 2: У товстій і тонкій кишці людини знаходиться величезна кількість нейронів.

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Можна по праву сказати, що в нашій травній системі, від шлунка до ануса, «вбудовані» близько 100 мільйонів нейронів, що більше, ніж в нашому спинному мозку. Ця структура називається enteric nervous system (кишкова нервова система). Звичайно, цей мозок не здатний повноцінно думати, він відповідає за травлення, але з ним пов’язані деякі цікаві відчуття на кшталт «метеликів» в животі, вкрай неприємного почуття, коли людина отримує негативні звістки. Ця особлива нервова система грає роль в нашому загальному самопочутті, тому деякі продукти харчування здатні впливати на наш настрій. Крім цього, в залежності від настрою наш смак і відчуття голоду / ситості також можуть змінюватися.

Самотність

Факт 3: Самотність заподіює фізичний біль

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Багато із нас, якщо не всі, стикалися з цією особливістю нашого організму. Але чому самотність настільки болісна? В університеті штату Каліфорнія досліджували цю проблему за допомогою комп’ютерної гри. У ній людина грала з двома іншими суперниками, не знаючи, що це боти (комп’ютерні програми, які симулюють поведінку гравця). Через кілька хвилин боти переставали грати, що з точки зору людини виглядало так, як ніби суперники просто пішли. Під час всього цього досвіду у гравця-людини за допомогою МРТ визначали активність різних відділів мозку, і виявилося, що під час самотності у нього активується певний відділ поясної кори, який «відповідає» в тому числі за розпізнавання фізичних страждань. Це пояснює, чому людина зазвичай прагне знайти собі компаньйона / суперника / друга / … Вчені сподіваються за допомогою цього та інших дослідів розробити методи для боротьби з різними розладами психіки, зокрема, з депресією.

Слина

Факт 4: При блювоті у людини виділяється велика кількість слини

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Виділення слини при блювоті – це несвідомий рефлекс, який служить для захисту порожнини рота, глотки і зубів від впливу кислоти шлункового соку. Структура слизової шлунка відрізняється від слизистої оболонки ротової порожнини, і якщо б слина не виділялася, то при кожному блювотному спазмі ми б цілком імовірно отримували хімічний опік порожнини рота, язика і поступово розчинюючі у кислоті зуби. Слина в цьому випадку працює як нейтралізатор кислотності і змиває агресивні речовини склад. Тому якщо блювота продовжується, небажано активно полоскати рот.

Цілющий цукор

Факт 5: Порізалися? Посипте цукром!

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Африканські знахарі нерідко використовують для лікування порізів подрібнений цукор. Один з вихідців з Африки, що навчається в медичному коледжі, провів дослідження з метою визначити, як впливає цукор на процес загоєння ран. Виявилося, що для полегшення стану хворих з пролежнями, виразками на ногах і ампутованими кінцівками можна використовувати цукор. У присутності цієї речовини шкідливі бактерії повільніше розмножуються а також отримують значно менше води, так як цукор активно поглинає вологу. До того ж цукор набагато дешевший антибіотиків, що в ряді випадків відіграє вирішальну роль. Так що якщо ви опинитеся далеко від цивілізації і раптово подряпаєтесь – посипте ранку цукром (якщо, звичайно, він у вас є).

Забудькуватість

Факт 6: Забули навіщо зайшли в кімнату? Цьому є пояснення.

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Чи траплялося з вами таке, що заходите у приміщення з якимось наміром, і раптом – оп! – Забули, навіщо зайшли. Причому якщо ненадовго вийти з кімнати, то чарівним чином втрачений спогад повертається. Виявляється, це явище науково підтверджено. Вчені з Нотрдама провели декілька дослідів з кімнатами і добровольцями. Волонтерам необхідно було пройти за визначеним маршрутом і виконати деякі дії. При цьому половина добровольців на маршруті проходила через спеціально встановлені двері, а друга половина – ні. Виявилося, що ті, хто проходив через дверні отвори, забував завдання в три рази частіше, ніж їх «бездверні» колеги. Наша свідомість сприймає двері як якийсь прикордонний елемент, який замикає знання в приміщенні, і при проходженні через нього відомості залишаються в пройденому приміщенні. Для того, щоб згадати забуте, часто досить просто повернутися в попередню кімнату.

Кольоровий зір

Факт 7: Деякі жінки розрізняють значно більшу кількість кольорів

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Іноді жінка не може зрозуміти, як чоловік не бачить, що колір однієї сорочки відрізняється від іншої, і взагалі ця футболка не помаранчевого, а теракотового кольору! У каліфорнійському університеті виявили, що у половини жінок в сітківці ока знаходиться не три типи колірних рецепторів (іодопсін), а чотири. Людина із стандартним зором бачить у веселці сім основних кольорів, а така «обдарована» жінка – десять. Більш того, деякі жінки володіють не чотирма, а п’ятьма типами колірних рецепторів! Мабуть, тому колірні розлади зору (дальтонізм і т. д.) частіше зустрічаються в чоловіків, ніж у жінок.

Козявки

Факт 8: Поїдання козявок з носа – за і проти

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Секреції, які виділяються слизовою носа, у здорової людини служать для очищення вдихуваного повітря від забруднень і пилу. Звичайно, вживання вмісту носа в їжу не принесе великої користі вашому здоров’ю, але в ряді випадків цей процес може посилити ваш імунітет. Більше того, ви з’їдаєте деяку кількість козявок навіть не усвідомлюючи, оскільки виділення з носа рухаються не тільки назовні, але і стікають по носоглотці, потрапляючи в шлунок.

Запасна ніздря

Факт 9: Найчастіше ми дихаємо тільки однією ніздрею

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

П’ять із шести людей дихають тільки однією ніздрею. Наше тіло кожні кілька годин «перемикається» з однієї ніздрі на іншу. Періодичність цього процесу залежить від багатьох факторів – розташування тіла (горизонтально, вертикально, на одному або іншому боці), стану здоров’я, концентрації домішок в повітрі і т. д. У нашому носі є певний вид тканин, схожих з тими, що викликають ерекцію. Вони періодично збільшуються в розмірах, перекриваючи «неактивну» ніздрю. Помічено також, що при диханні правою ніздрею у людини збільшується рівень глюкози в крові, а також рівень споживання кисню. Також при цьому посилюється активність лівої півкулі головного мозку. При диханні лівої ніздрів досягається протилежний ефект

Судини і ожиріння

Факт 10: Кожен кілограм зайвої ваги змушує тіло «вирощувати» до 40 кілометрів нових кровоносних судин.

Цікаві та незвичні факти про наше тіло

Ця закономірність пояснює, чому ожиріння і серцеві хвороби йдуть рука об руку. Більшість нових судин являють собою крихітні капіляри, і серцю доводиться проробляти велику кількість зайвої роботи, щоб забезпечити кров’ю зайві тканини вашого організму. Гарна новина полягає в тому, що цей процес зворотній, тобто при втраті зайвої ваги ці зайві судини також деградують і більше не використовуються. Так що навіть 100 грам у перемозі над зайвою вагою багато значить для нашої кровоносної системи і серцевого здоров’я.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


10 Коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button