Всесвіт

У центрі ока Саурона розгледіли невловиме кільце пилу (фото)

Міжнародна група вчених вперше спостерігала внутрішнє кільце пилу біля надмасивної чорної діри. Воно розташоване перпендикулярно джету (релятивістського струменя) — потоку плазми, що виривається з її центру. Існування пилового кільця було давно передбачене вченими, але дотепер воно залишалося невловимим для спостерігачів.

Дослідники використовували інтерферометр Chara Array в обсерваторії Маунт-Вілсон. Він являє собою масив з шести телескопів з дзеркалом діаметром 1 м. Вони розташовані на великій відстані і об’єднані в єдину структуру для досягнення максимального просторового дозволу в інфрачервоному діапазоні.

За допомогою Chara Array астрофізикам вдалося розглянути пилове кільце, розташоване під прямим кутом до джету, що формується в центрі галактики Око Саурона (NGC 4151). Вона розташована в сузір’ї Гончих Псів в 52 млн світлових років від Землі.

Спостереження пилового диска навколо джета. Зображення: Georgia State University

Вважається, що надмасивна чорна діра існує в центрі кожної великої галактики. Оскільки матеріал в навколишній області притягується до центру, газ утворює гарячу і яскраву дископодібну структуру. У деяких випадках з околиці чорної діри виходить струмінь, спрямований під прямим кутом до диска. Однак цю плоску структуру, яка є “двигуном” надмасивних чорних дір, ніколи не бачили безпосередньо, оскільки вона занадто мала, щоб її можна було зафіксувати у звичайні телескопи.

Додаткові дослідження показали, що крім плоского кільця навколо джета існує зовнішня область, витягнута вздовж струменя. Вчені вважають, що це говорить про те, що пиловий вітер дме в напрямку струменя. Вони сподіваються, що аналіз детальних зображень допоможе дослідити фізику чорних дір, релятивістських струменів та їх вплив на еволюцію галактик.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button